TDK ve TTK'dan CHP'ye dava

Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumu (TTK), İş Bankası gelirinden paylarını aktarmayan CHP'ye 655 milyar liralık dava açtı. Kurumlar CHP'yi Atatürk'ün vasiyetine uymamakla suçluyor.

ANKARA - Atatürk'ün CHP'ye bıraktığı İş Bankası hisselerinin temettü gelirlerinin paylaşımı mahkemelik oldu. Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumu (TTK), bu gelirleri kendisine aktarmayan CHP aleyhine 655 milyar liralık alacak davası açtı.
TDK ve TTK adına avukat Eser Güngör aracılığıyla nöbetçi Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açılan ve Atatürk'ün vasiyetnamesinin bir sureti de eklenen dava dilekçesinde, alacak istemi şöyle gerekçelendirildi:
"Atatürk, İş Bankası'ndaki hisselerinin çıplak mülkiyetini CHP'ye, bu hisselerin nemasını ise TDK ve TTK'ya eşit oranda ödenmesini vasiyet etmiştir. Hisselerin temettüleri CHP'nin talimatıyla kurumların hesabına aktarılmaktadır. Parti, Atatürk'ün vasiyetine gelirleri vermek istememekte ve açtığı davaları kaybetmektedir. 1995 temettüsü CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın talimatıyla kurumların hesabına aktarılmıştır. Bundan sonra ilk temettü dağıtılan 2000 yılına ait ödeme ise uyarıya rağmen yerine getirilmemiştir. 1972'den beri hisse gelirleri düzenli ödenmemiş, kurumlar mağdur olmuştur."
Dilekçenin sonuç bölümünde ise, bundan böyle hisse gelirlerinin TDK ve TTK'ya aktarılmasında CHP'nin talimatının aranmaması istendi ve 2000 yılına ait borcun 655 milyar 417 milyon lira olduğu belirtildi.
'Mirası yolsuzluk yapanlara yedirmem'
Baykal, İş Bankası temettü gelirlerinin TTK ve TDK'ya aktarılmayacağı kararlarına gerekçe olarak iki görüş öne sürmüştü. Öncelikle TDK ve TTK'nın Atatürk'ün kurduğu kurumlar olmaktan 12 Eylül döneminde çıktığını, bunların yerine yeni kurumlar oluşturulduğunu belirten Baykal, ayrıca bu bu kurumların da birtakım yolsuzluk olaylarına karıştığına dikkat çekmişti. Baykal, "Atatürk'ün mirasını yolsuzluk yapan kurumlara yedirmem" demişti. Baykal'ın talimatıyla bankada bloke edilen bu paranın, yoksul çocukların eğitiminde kullanılacağı da açıklanmıştı.