TDK'nın yeni sözlüğü hazır

Türk Dil Kurumu (TDK), birinci baskısının tamamlanışından 60 yıl sonra, uzman bilim adamları, dile meraklı kişiler ve çalışma gruplarının katkısıyla Türkçe sözlüğün 10. baskısını hazırladı.

ANKARA - Türk Dil Kurumu (TDK), birinci baskısının tamamlanışından 60 yıl sonra, uzman bilim adamları, dile meraklı kişiler ve çalışma gruplarının katkısıyla Türkçe sözlüğün 10. baskısını hazırladı. TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, 26 Eylül Dil Bayramı'nda başta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer olmak üzere protokol üyelerine sunulacak 10. baskıda, Türk dilinde son yıllarda yaşanan gelişmeler doğrultusunda ortaya çıkan 104 bin 481 söz varlığı bulunduğunu söyledi.
Sözlüğün 2002'de sanal ortamda kullanıma açıldığını ve kullanıcılardan sözlükle ilgili görüş ve eleştiri içeren iletiler aldıklarını belirten Akalın, "Adeta ulusça hazırladığımız bu sözlüğü Türk ulusuna bir armağan olarak sunuyoruz" diye konuştu. TDK Başkanı Akalın, bir de açıklama yaptı: Zaman zaman halk arasında TDK'nın bazı sözcüklere karşılık olarak bulduğu iddia edilen yeni sözcükler gerçeği yansıtmıyor. TDK, hiçbir zaman otobüse (çok oturgaçlı götürgeç), yumurtaya da (tavuksal fırtlangaç) gibi bir karşılık üretmemiştir.


    http://www.radikal.com.tr/7576897576890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.