TEB: Ne anlaşması, 4 Aralık'ta kapalıyız!

TEB: Ne anlaşması, 4 Aralık'ta kapalıyız!
TEB: Ne anlaşması, 4 Aralık'ta kapalıyız!

Diyarbakırlı eczacılar hükümetin ilaç indirimi anlaşmasını SGK binasının önünde düdük çalıp eczanelerinin anahtarlarını fırlatarak protesto etti. FOTOĞRAF: SERDAR SUNAR / DHA

ANKARA -  İlaç sektörü ile bakanlık uzlaştı. Bakanlık ile eczaneler arasındaki ipler geriliyor. Çalışma Bakanı, bugünkü eyleme katılacak eczanelerin sözleşmelerinin feshedilebileceğini açıklarken TEB’den akşam saatlerinde jet yanıt geldi: “4 Aralık’ta kapalıyız!”

‘İlaç firmaları zararı ödeyecek’
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ilaç indirimi anlaşması sonrası stoklarındaki ilaçlar nedeniyle zarara uğrayacak eczacıların zararının kuruşu kuruşuna ilaç sanayince karşılanacağını, bu konuda hem söz hem yazılı belge aldıklarını söyledi. Küresel kriz ortamında eczacılardan kârlarında sadece yüzde 1.5’luk bir fedakârlık beklediklerini savunan Çelik, yine de bugün yapılacak eyleme katılacak eczanelerin ise sözleşmelerinin feshedilebileceğini söyledi.

TEB’den sert bir karşılık geldi:
* “Bakan Dinçer bugün eczacıların stok zararlarının karşılanması konusunda ilaç şirketlerinden söz ve imza aldığını ifade etmiştir. Her şeyden önce, Bakanlık veya başka bir kamu kurumu ile birliğimiz arasında herhangi bir uzlaşma, ya da bir anlaşma söz konusu değildir. 
* Stok zararlarını karşılamaya ‘söz veren’, ‘imza atan’ o aynı ilaç sanayicileri son beş yıldır konuyla ilgili genelgeler, genel yazılar olmasına rağmen, kamu emirlerine uymamakta direnmektedir. 
* Stok zararlarımız çözülse bile, eczacıların temel talebi, fiyat düşüşlerinden kaynaklı erimenin telafisi olarak kalmaya devam edecektir.”

İlaç sanayicisinden jet düzeltme

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS): Türkiye’de ilaç fiyatları AB’nin gerisindedir. Yeni düzenlemeyle daha da düşecektir. Basında yeni düzenlemeyle bazı ilaçların fiyatlarında yüzde 80’e varan indirimler olacağı sonucuna varıldı. Bu haberlere baz olan veriler Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı fiyat listelerine dayandı. Bu listelerde 7 bin 500’den fazla ürünün bilgisi vardır, hatalar Sağlık Bakanlığı’nca ivedilikle düzeltilir. Buna rağmen basına yansıyan bazı verilerde ciddi hatalar olabilir. Yeni düzenleme doğrultusunda, ilaç fiyatlarında en fazla yüzde 34 düşüş olacak. Ortalama fiyat düşüşü yüzde 20-25 civarında olacaktır.

(Radikal)