'Tebrikler Miraç'a çıktınız'

'Tebrikler Miraç'a çıktınız'
'Tebrikler Miraç'a çıktınız'
Konya'da bir oyuncakçı, çocuklara yönelik dini içerikli oyunlar satıyor. 'Monopoly' oyununun benzerleri olan oyunlara 'Takva Yarışı', 'Nur Çocuk', 'Cennet Bahçesi', 'Cennet Yolu', 'Miraç Yarışı' ve 'Teşekkür Ederim Allah'ım' gibi isimler veriliyor‘Monopoly’de atılan zar yerine bu oyunlarda fırıldak çevrilirken, oyun sonunda kazanan, biriktirilen puan kartlarıyla ya cennete gidiyor ya da miraca (Allah katına) çıkıyor. İşyeri sahibi Kadir Murat, 20-40 lira arasında satılan oyunlara ailelerin ve çocukların büyük ilgi gösterdiğini söyledi.
Dini içerikli çocuk oyunlarını satan Kadir Murat, çocukların bu oyunlar sayesinde hem dini bilgileri öğrendiklerini hem de eğlendiklerini söyledi. Murat, “Bu sektörde 10’un üzerinde oyun var. ‘Takva Yarışı’, ‘Miraç Yarışı’, ‘Nur Çocuk’, ‘Cennet Bahçesi’, ‘Cennet Yol’ ve ‘Teşekkür Ederim Allah’ım’ isimli oyunlar bunlardan bazıları. Bunların hepsi dini içerikli oyunlar. Oyunlara talep çok iyi ve bir alan bir ikincisini alıyor. Dini içerikli olduğu için aileler çocuklarına bu tür oyunları almayı tercih ediyor. Fiyatı 20 ile 40 lira arasında değişen oyunlardan günde ortalama 3-4 tane satıyoruz” dedi.

SURELERİ ÖĞRENİYORLAR
Oyunların, genellikle 8-10 yaş arasındaki, okuma yazmayı öğrenmiş ve dinine ilgi duyan çocukların oynadığı oyunlar olduğuna dikkat çeken Kadir Murat, içerikleri hakkında şu bilgiyi verdi:
“Zar yerine fırıldaklarla oynanıyor. Fırıldağın üzerindeki sayıya göre oyuncu karton üzerindeki karelerden piyonlarla ilerliyor. Mesela piyonu ‘Bu akşam kitap okudum’ bölümüne geldiği zaman 30 takva puanı kazanıyor. Ama ‘Televizyon seyrettim’ bölümüne geldiği zaman da kötü bir huy olduğunu için 20 takva puanını kaybetmiş oluyor. Ayrıca oyunların içinde bilgi yarışması ve Allah’ın 99 ismini öğreten sorular da var. Bunlar da sorularak çocukların dini bilgileri öğrenmesi sağlanıyor. Ayrıca bu oyunlarda çocuklara namaz ve sureler de öğretiliyor. Bir namazda hangi sureler ve dualar okunur bunlar oyun kartları içinde yer alıyor. Oyundaki kareler üzerinde ilerledikçe dini içerikli diğer sorularla karşılaşan çocuklar öğrenme imkanı buluyor. Çocuklar da hem eğleniyor hem de dini bilgileri öğrenmiş oluyorlar. Çocuklar genellikle bu oyunlarla iyi ve kötü huyları, ayetleri, hadisleri, Peygamberimizin hayatını öğreniyorlar.”(dha)