Tecavüz edene af yok

Meclis Adalet Alt Komisyonu, 'devrim niteliğinde' bir düzenlemeye imza attı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Meclis Adalet Alt Komisyonu, 'devrim niteliğinde' bir düzenlemeye imza attı.
Komisyon, tecavüz ettiği kişiyle evlenmesi durumunda tecavüzcüye ceza verilmemesini öngören düzenlemeyi kaldırdı. Komisyonun geçen hafta yapılan toplantısında AKP'li Bekir Bozdağ ve CHP'li Feridun Ayvazoğlu'nun ortak önergeleriyle, 'Etkin pişmanlık hali ve hafifletici neden' ile 'Dava veya cezanın ertelenmesini gerektiren etkin pişmanlık' başlıklı maddeler tasarı metninden çıkarıldı.
İndirim artık yok
Yeni düzenlemeye göre, kaçırdığı veya alıkoyduğu kimseyi hiçbir şehvet hareketinde bulunmaksızın serbest bırakan kişiye artık ceza indirimi uygulanmayacak. Tasarıda bu suçu işleyenlere verilecek cezanın altıda birinden onda birine kadar indirim öngörülüyordu. İndirimden suça iştirak eden de yararlanıyordu.
Çok tepki alıyordu
Yürürlükteki TCK'nın ve Meclis'teki TCK tasarısının en çok tartışılan konularından biri de evlenme koşulu ile tecavüz edenin cezasının ertelenmesine ilişkin maddesi oldu.
Tasarının, 'Kaçırılan veya alıkonulan ile sanık veya hükümlülerden biri evlendiğinde, mahkemece fail hakkındaki kamu davası ve hüküm verilmiş ise ceza ertelenir. Evlenme tarihinden itibaren beş yıl içinde, fail tarafından haksız olarak meydana getirilmiş bir nedenle boşanmaya hükmedilirse, kovuşturma yenilenir; hüküm verilmişse ceza çektirilir" şeklindeki 327 maddesi metinden çıkarıldı. Buna göre tecavüz eden kişi artık evlenerek kurtulamayacak. Tecavüz eden evlense de, evlenmese de 7-12 yıl arasında hapisle cezalandırılacak.
Tasarıda ayrıca hamileyken birlikte olduğu kadınları terk edenlere de üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir' hükmü bulunuyor.