Tecavüz girişimi davasında pes dedirten 'adalet!'

Tecavüz girişimi davasında pes dedirten 'adalet!'
Tecavüz girişimi davasında pes dedirten 'adalet!'
Antalya'da 19 yaşındaki genç kızı kaçırıp yayla evine götüren sanıklara verilen 9'ar yıllık hapis cezası, indirimlerle 4 yıl 2'şer aya düşürüldü. Gerekçe, genç kızın direnip tecavüze engel olması! Üstelik sanıklar yattıkları süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

RADİKAL - Isparta'nın Sütçüler İlçesi Beydili Köyü'nde oturan Mustafa G., evlenmek istediği, ancak kendisini reddeden 19 yaşındaki Durdu Ayşe A.'yı kaçırmaya karar verdi. Mustafa G., 19 Eylül 2012 tarihinde yolda ağzını kapatıp zorla otomobile bindirdiği Durdu Ayşe A.'yı, bir yayla evine götürdü. Mustafa G.'ye, ağabeyi Ümit Yaşar G. ile amca oğlu Hüseyin G. ve Soner K. da yardım etti.

İKİ GÜN ALIKOYDULAR

Kaçırdığı kıza yayla evinde tecavüz etmek isteyen Mustafa G., Durdu Ayşe A.'nın kendisine direnmesi üzerine bunu gerçekleştiremedi. Ertesi gün yine tecavüz girişiminde bulunan G., yine amacına ulaşamadı.

GENÇ KIZ SİNİR KRİZİ GEÇİRİNCE KAÇTILAR

Olaydan sonra Durdu Ayşe A.'nın sinir krizi geçirmesi üzerine Mustafa G. ile beraberindekiler dağ evinden ayrılıp Antalya'daki bir adreste saklanmaya başladı. İki ay süren takipten sonra Durdu Ayşe A.'nın tutulduğu adresi öğrenen yakınları, durumu polise bildirdi. 6 Kasım 2012'de polisin operasyonuyla yakalanan 4 şüpheli hakkında 'cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' ile 'nitelikli cinsel saldırı' suçlarından dava açıldı.

Manisa'da yakılmış bir genç kız cesedi bulundu

Askerden izinli geldi, üvey annesini 30 bıçak darbesiyle öldürdü

Özgecan'ın otopsi raporu tamamlandı

Boşanma davası açtığı kocası tarafından okulda bıçaklandı


YARGITAY 9 YILI ÇOK BULDU

Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılama sonunda Hüseyin G. ile Soner K. hakkında 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 7'şer yıl 6'şar ay hapis, diğer sanıklar Mustafa G. ile ağabeyi Ümit Yaşar G. hakkında ise 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 7'şer yıl 6'şar ay hapis cezası, 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan ise 9'ar yıl hapis cezası verildi. Ancak Yargıtay, tecavüz girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığı gerekçesiyle 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan verilen 9'ar yıllık cezaları bozdu.

CEZADA TAKDİR İNDİRİMİ
Karar üzerine sanıklar 'nitelikli cinsel saldırı' yönünden yeniden yargılanmaya başlandı. İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan verilen raporda, Durdu Ayşe A.'nın bekaretini koruduğu belirtildi. Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde tekrar görülen davanın karar duruşmasında, Mustafa G. ile ağabeyi Ümit Yaşar G. hakkında verilen ceza, cinsel saldırı teşebbüs aşamasında kaldığı için 4'er yıla düşürüldü. Ancak suç birden fazla tekrarlandığı için dörtte bir oranında artış yapılarak, ceza 5'er yıla çıkarıldı. Bundan takdir indirimi yapan mahkeme, cezayı 4'er yıl 2'şer aya düşürüldü. Yattıkları süre nedeniyle bu suçtan tahliyelerine karar verilen sanıklar, 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan' 7'şer yıl 6'şar hapis cezaları olduğu için tahliye edilmedi.
DHA-Mustafa KOZAK


  http://www.radikal.com.tr/130058913005893

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  365 gün indirim - user452215

  Zavallı kız direndi diye sapıkların cezası "işlem tamamlanamadığı" için indirildi. Direnmeseydi "rızası ile yattı" denilerek yine sapıklara indirim uygulanacaktı. Yani dirensen de direnmesen de sapıklar Devlet güvencesi altında. 365 gün indirim var. Ne mutlu Türk erkeğiyim diyene!!!

  HUKUK OKUMADILAR MI? - Sebodil

  Hukuk tahsili yapılıp , kanunlar yanlış anlaşılıp yanlış karar veriliyorsa kişiler yerine öğretim sistemini eleştirmek ve çözüm yollarını göstermek daha faydalı olmaz mı? Kanunlar yetersizse ve kanunları yapanların çoğu hukuk tahsili yapmış ise öğretim sistemini sorgulamak ve düzeltmek gerekmez mi? Hukuk öğretimi ve eğitimi çok mükemmel olmasına rağmen olumsuzluklar devam ediyorsa etik değerleri geliştirmek gerekmez mi? Etik değerler ,eğitim ve öğretimle kazandırılamaz mı?

  illa tecavüz edip öldürmesi mi lazım? - Veci

  Ben bu kafayı anlamıyorum müdür. Taciz bile suç kapsamında olmalı çünkü bu olaylar basamak basamak olan şeyler. Bir anda adam çıkıp tecavüz etmez, nerede görülmüş. Taciz ettikten sonra pervasızlaşıp iyice yüz buluyorlar. Kadın direndi diye suç indirimimi olur. Aynı mantıkla kadını soy ağaca bağla sözlü tacizde bulun temas olmadan cinsel ihtiyacını gider sonra üstünü giydir eve yolla. Var mı böyle birşey? Tecavüz suç kapsamında olması için illa fiziki hasar aramak yanlış. Bu işin psikolojik boyutu da var. O kadın belki hayatı boyunca insanlardan korkarak, asosyal bir şekilde yaşayacak. SOrumluları ceza almadığı içinde devamlı başına birşey geleceğini sanarak delirecek belki. Abarttığımı düşünen olabilir ama bu tip olaylarda psikologlarında bilirkişi raporu gerekli. Hasar illa fiziksel olacak diye bir kaide mi var. Varsa saçma. Değiştirsinler.