Tecavüz mağduru kadının, Adliyede zamanla yarışı

Tecavüz mağduru kadının, Adliyede zamanla yarışı
Tecavüz mağduru kadının, Adliyede zamanla yarışı
Bir emekli polisin tecavüzü sonucu hamile kaldığını öne süren R.T., adliyede kürtaj mücadelesi veriyor. Yargı iki gün içinde adım atmazsa R.T., istemediği bu bebeği doğurmak zorunda kalacak...

Radikal.com.tr – Bir polisin tecavüzü sonucu hamile kaldığını iddia eden R.T. isimli kadın , bebeğin alınması için günlerdir İstanbul Adliyesi'nde mücadele veriyor. Mahkemeye başvuran T., Adli Tıp'a sevk edilmediği ve şüpheliden kan örneğinin alınması şartı yerine getirilemediği için bebeği aldıramıyor. T. için, iki gün sonra hastanelerin uyguladığı 8 haftalık kürtaj süresi dolacak.

Sabah gazetesinden Nazif Karaman’ın haberine göre, evli ve iki çocuk sahibi 31 yaşındaki R.T., İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği şikâyet dilekçesiyle iki kez tecavüze uğradığını bildirdi. İlk tecavüz, 30 Ağustos 2012'de Kâğıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde yaşandı. Bir dolandırıcılık soruşturması kapsamında emniyete gelen T., kendisini şikâyet eden emekli polis memuru M.Ç. ve iki resmi üniformalı polis tarafından emniyetin 4. katındaki bir odaya götürüldü ve burada yüzüne biber gazı sıkıldıktan sonra tecavüze uğradı. Olayla ilgili savcılığa şikâyet dilekçesi veren kadın, Memur Suçları Bürosu tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde geçtiğimiz hafta teşhise çağrıldı fakat olayı gerçekleştiren polisleri teşhis edemedi. Olayla ilgili Memur Suçları Bürosu tarafından bir soruşturma başlatıldı. Hukuk fakültesi mezunu kadın ilk tecavüz olayıyla ilgili hukuk mücadelesi verirken ikinci tecavüz olayı 27 Temmuz 2013'te gerçekleşti. T., birinci tecavüz vakasında da yer alan emekli polis memuru M.Ç.'nin, Maltepe sahilinde beklediği sırada S.K. isimli arkadaşı ile kendisini kaçırarak Eyüp'te bir mezarlığa götürdüğünü ve burada araba içinde tecavüz ettiğini savunuyor. T., bu tecavüz sonrasında hamile kaldığını, karnında şu an 7.5 haftalık bir bebeğin bulunduğunu belirtiyor ve bunu hastane raporuyla da ispatlıyor. İki gün sonra 8 haftalık sürenin dolmasına karşın kadının kürtaj için mahkemeden 'istenmeyen gebelik' raporu alması gerekiyor.

İşte M.Ç.'nin adliye koridorlarındaki mücadelesi de bu noktada başlıyor. Hem kürtaj hem de 'Tecavüz delilinin yok olmaması' için Adli Tıp'a sevk edilmesi, kan örneklerinin alınması, 24 saat geçmeden de şüpheliden örnek alınması gerekiyor. Kendisi zamanla yarışırken savcılığın sevk için yeterince hızlı hareket etmediğini belirten T., savcının şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarmakta geciktiğini savunuyor.
 

Sabah gazetesinden Nazif Karaman’ın haberinin tamamı şu linkten okunabilir:
Tecavüz mağdurunun zamanla yarışı


  http://www.radikal.com.tr/115103111510314

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iyiki - düş-ün bulur-sun

  Polis de iyiki emekliymiş, ya hala aktif görevde olsaydı neler yapardı kimbilir. Geçmişini araştırmalı, bu görevdeyken de rahat durmamıştır.

  GÜYA ADALET KALKINMA PARTİSİ YADA AK GİBİ PARTİ - pispor

  kardeşim bu ne hal bu bizim adalet yolundan mı sapıyor yoksa bu adalet bazılarına var bazılarına yok mu bir mağdure kadın anlatıyor tecavüze uğramış ve adalet istiyor hem de Adalet ve kalkınma partisinin 10 yıldır bu ülkede iktidarda olduğu bir dönemde sizler sağırmısınız nerdesin adalet

  boyle aptallik olmaz - keryil

  fetusu dusundugunu iddia ederek kurtaja karsi cikanlari, tecavuzden dogan bir cocuk nasil muamele gorur dusunmeye davet ediyorum. mercimek buyuklugunde bir varligin aci cekmesiyle ilgili argumanlar uretirken, ayni varligi bir omur boyu boyle bir zulme mahkum etmek celiskili degil mi? bu hanimefendinin iki cocugu varmis, simdi ucuncu cocuk kardeslerinden, anasindan, babasindan nasil muamele gorecek? elbette anne baba elinden geleni yapar ama boyle bir travmayi unutmak, o travmanin urunu her gun onunuzdeyken zor olsa gerek. cocuklarinsa durumu ogrenirlerse ne yapacaklarini kestirmek cok cok guc.

  tecavüz mağdurları ve adalet.. - sabahattinali

  son günlerde tecavüz mağduru kadınların sayısı hızla artıyor.haberler ürkütüyor. komşusunun tavuğunu ördeğini tecavüz edenler. öldürdüğü jopon turisti tecavüz ettikten sonra akşam kız istemeye gidenler..10 yaşındaki çocuğu istismar eden anlı şanlı devlet görevlileri. sapıklıkta bu gidişle dünya birinciliğini kimseye bırakmayacağız..