Tecavüz sanığına kimyasal kısırlaştırma

AKP'li kadın milletvekilleri, çocuklara tecavüz sanıklarına, ikinci kez bu suçu işlediklerinde 'kimyasal kısırlaştırma' istedi. Bu yöntem kişinin cinsel hayatını bitirmeyip partnerle ilişki dışı 'tahrik'i önlüyor


YURDAGÜL ŞİMŞEK 

ANKARA- Kadın ve çocuklara yönelik suçlarla ilgili ‘eylem planı’ hazırlayan AKP’li kadın milletvekilleri çocuklara karşı tecavüz suçlarına ‘kimyasal kısırlaştırma’ istedi.
İtalya’nın Bürokrasiyi Azaltma Bakanı Roberto Calderoli’nin tecavüz vakalarına karşı ‘kimyasal kısırlaştırma’ teklifi ülkesinde tartışılmaya devam ederken, AKP’li kadın milletvekilleri de benzer bir öneriyi gündemlerine aldı. AKP’den TBMM Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Doç. Aşkın Asan ile TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Alev Dedegil bir yıldır, kadın ve çocuklara yönelik suçlarla ilgili bir eylem planı hazırlıyor. Bu planda yer alan önerilerden biri de ‘kimyasal kastrasyon’, yani hap içirerek kimyasal yolla hadım etme.
AKP’li Dedegil, Radikal’e yaptığı açıklamada, kimyasal kastrasyonu İtalya’dan farklı olarak yetişkinler değil çocuklara karşı tecavüzde istediklerini anlattı. Dedegil, “Ağır pedofili hastalıklarında ve suçun tekerrüründe; yani birincisinde ceza alıyorsunuz, buna rağmen gidip ikinci kere tekrar yaptığınızda ağır pedofili varsa kimyasal kastrasyonun uygulanmasını istiyoruz” dedi.
Türk Ceza Kanunu’nda, ‘Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar’ için sadece hapis, para cezası ve tutukluluk gibi yaptırımlar önerildiğini vurgulayan Dedegil, “Ceza sadece hapse insanı koymak ya da parasını almak olmamalı ” dedi. Dedegil, ceza skalası içinde düşündükleri önerilerden birincisinin ‘kimyasal kastrasyon’, ikincisinin ‘kariyer sıfırlaması’, üçüncüsünün de ‘çalışma yasakları’ olduğunu belirtti ve şöyle konuştu:
“Kimyasal kastrasyonun insan hakları açısından çok tartışma çıkaracağını düşünmüyorum. Çünkü biyolojik kastrasyondan farklı bir şey, sonuçta insanın böyle bir aktivitesini bitirmiyor; kendi başına cinsel bir ilişkiyi başlatmasını engelliyor. Bir çocuk, kadın gördüğünüzde tahrik olmuyorsunuz, bunu engelliyor... Biz diyoruz ki, bu pedefoli bir hastalıksa işte sana ilacı, tedavisi. Bizim düşüncemiz çocuklara yönelik suçlar için, ama yasa yapıcı bunun kapsamını genişletip cinsel suçların tamamını alabilir.”
Dedegil, ‘kariyer sıfırlaması’yla bu suçları işleyenlerin diplomalarının iptalini, ‘çalışma yasağı’yla kamuda iş verilmemesi, özel sektörde çocukların olduğu yerlerde çalıştırılmamasını önerdiklerini söyledi.
Eylem planında ayrıca çocuklara okullarda ‘iyi dokunma kötü dokunma’ eğitimi verilmesinin de yer aldığını anlatan Dedegil, çocukların eğitilmesinin hedeflendiğini belirtti. Dedegil, “Çocuk kötü dokunmanın ne olduğunu bilmiyor; ödül bile zannedebiliyor. Çok ciddi bir farkındalık ve eğitim kampanyası gerekiyor” diye konuştu. Dedegil, bu eğitimde eğitici olarak çocuklardan da yararlanmak istediklerini sözlerine ekledi.