Tecavüzcü ikiliyi evlilik ayırdı!

TCK'daki 'tecavüz çarpıklığı' yeni bir karara yol açtı: Ceyhan'da, kaçırdıkları kadına tecavüz eden ikiliden biri 12.5 yıl hapis aldı, karısından boşanıp mağdureyle evlenense serbest.
Haber: AHMET ÇERİ / Arşivi

ADANA - TCK'daki tecavüz suçuna ilişkin eleştirilen düzenleme, yadırganacak sonuçlardan birine daha yol açtı. Ceyhan'da, kaçırdıkları kadına tecavüz eden iki sanıktan biri 12.5 yıl hapis cezasına çarptırılırken, karısından boşanarak mağdureyle evlenen sanık ceza almaktan kurtuldu.
Ceyhan'da, 32 yaşındaki İsmet Gazi Menteş ile 31 yaşındaki Tarık Korkmaz, üç ay önce yalnız yaşayan 38 yaşındaki A.G.'yi kaçırarak tecavüz etti. Kadının şikâyeti üzerine yakalanan Menteş ve Korkmaz, suçlarını itiraf edince tutuklandı. Korkmaz cezaevindeyken boşanarak A.G. ile evlendi. Ceyhan Ağır Ceza'da, 'tecavüz ve alıkoyma' suçlamasıyla tutuklu olarak yargılanan iki sanık hakkındaki karar duruşması dün yapıldı. Korkmaz'ın avukatı, müvekkilinin A.G. ile evlilik cüzdanını mahkemeye sundu. Diğer sanık Menteş ise, bir anlık heyecana kapılarak olayı gerçekleştirdiklerini ve pişman olduğunu söyledi.
Mahkeme heyeti, Korkmaz hakkında TCK'nın 434/1. maddesi uyarınca mağdureyle evlendiği için davanın teciline karar verdi. Mahkeme başkanı, Korkmaz'ı, "Beş yıl içinde boşanırsan, arkadaşının aldığı cezayı alırsın" diye uyardı. Menteş ise 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan N. G. ise delil yetersizliğinden beraat etti.
'Karar mevcut kanuna aykırı'
İstanbul Barosu'nun kadın haklarıyla ilgili yönetim kurulu üyesi avukat İlknur Adiller, bir kadın ve hukukçu olarak, tecavüzcünün evlenerek cezadan kurtulmasını sağlayan TCK'nın 417. maddesine karşı olduğunu ve kanunun değişmesi gerektiğini söyledi. Adiller, "Ancak mahkemenin verdiği bu karar mevcut kanuna da aykırı. Çünkü mevcut yasa, tecavüzcülerden birinin evliliği kabul etmesi halinde tüm sanıkları cezadan kurtarıyor" dedi.
Düzenleme, yeni TCK tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülürken tartışılmış ve tecavüzcülerin evlenerek kurtulma olanakları tasarıdan çıkarılmıştı. Ancak eylülde yasalaşması beklenen tasarı, geçmişe etkili olmayacak.