'Tecavüze sessiz kalmayacağız'

'Tecavüze sessiz kalmayacağız'
'Tecavüze sessiz kalmayacağız'
Bingöl'de 16 yaşındaki E.A.'ya tecavüz dosyasında 5 askerin tahliyesi tepki topladı. Bakan Şahin, 'Tecavüze sessiz kalmayacağız' dedi.

Bingöl’ün Solhan ilçesinde beş uzman çavuşun 16 yaşındaki bir kıza cinsel istismar ve tecavüzde bulunmaktan yargılandıkları davada serbest bırakılması tepkiye neden oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, olaya sessiz kalmayacaklarını, bakanlığın hukuk müşaviri ve uzmanlarını Bingöl’e gönderdiklerini açıkladı. Kentte de yaklaşık bin kişi adliye önünde toplanıp protesto gösterisi yaptı.

Bin kişilik protesto

Solhan’da 2 yıl önce 16 yaşındaki E.A’ya cinsel istismarda bulundukları ve tecavüz ettikleri iddiasıyla haklarında soruşturma açılan ve tutuklanan 5 uzman çavuş, itiraz üzerine serbest bırakılmıştı. Tahliye kararı tepki topladı ve bin kişi dün Bingöl Adliyesi önünde toplandı. İHD Bingöl Şube Başkanı Mehmetcan İnce, “ Çocuk denilebilecek yaşta olan bir insana yapılan bu zulmü hangi mahkeme yargılar da böyle faillerini serbest bırakır? Böyle suçun cezasız kalması düşünülmemeli” dedi. Valilik binasının bulunduğu Dörtyol Mevki’ine gelen kalabalık daha sonra olaysız dağıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de Twitter’daki hesabından olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bingöl’deki tecavüze sessiz kalmayacağız. Arkadaşlarım konunun tüm ayrıntılarını öğreniyor. Gerekirse Bakanlık olarak müdahil olacağız. Aile Bakanlığı hukuk müşaviri ve uzmanları Bingöl’deler. Biz burada çocuğun yanında tarafız.”


  http://www.radikal.com.tr/113831011383103

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Genel kural örgütlü halk gücü - pispor

  bu tecavüzcülere karşı eğer adalet işlemiyorsa örgütlü halk en büyük adaleti sağlamak için devreye girer bin kişinin toplanıp adalet sarayı önünde adalet istemeleri büyük bir girişimdir selamlıyorum çünkü artık halkımızın haksızlıklara karşı tek ses olması başarıdır

  SUÇ DUYURUSU - nesimk

  Ülkenin doğusunda-güneydoğusunda Devlet eli ile Yaşanan her türlü Vahşet,Katliam,Taciz-Tecavüz SUÇ DEĞİLDİR. İlgili KAMU görevlilerine duyrudur.

  HEPİMİZİN IRZINA GEÇİLMİŞTİR - m.rozbilen

  Bu olaya sessiz kalanlar utansın.Bakan Şahin'i de kutluyorum.Sayın Başbakan "camide içki içtiler,ayakkabıyla girdiler,başörtülüye saldırdılar" deyip halkın bir kesimini galeyana getirmeye çalışacağına bir kızın ırzına geçen assubaylar ile onları serbest bırakanlar hakkında Allah için bir tek söz söylese ya.İstanbul idare mahkemesinin Gezi Parkına inşaat yapımını durdurma kararına anında tepki vermişti.Her gün ahlak dersi veren sayın başbakan bu olay karşısında neden sus pus? Aslında kamuoyu olarak bizler de tepkimizi yüksek sesle vermemekten kusurluyuz.Bu olay geçiştirilecek gibi basit sanılmasın.Bingölde bir kıza yapılan hepimize yapılmış sayılır.Kimsesizdir,ses çıkaramaz,yargı da bize bir şey yapamaz zihniyeti maalesef gerçek olmuştur.Ey zalimler; vicdanınızın olmadığını biliyorum,ama bu size karşı sessiz duracağımız anlamına gelmez.Vicdansızlara karşı savaş, Allah yolunda ve insanlık yolunda verilen kutsal savaştır.