Tecavüze tazminat verilmedi

Yargıtay, ırzına geçilen kadının 'Evlenme şansım azaldı, dolayısıyla eşimden alabileceğim destekten yoksun kaldım' gerekçesiyle tazminat istemini kabul etmedi. Kararda bu durumun bir 'maddi kazanç kaybı' olarak kabul edilemeyeceği belirtildi.

ANKARA - Yargıtay, ırzına geçilen kadının 'Evlenme şansım azaldı, dolayısıyla eşimden alabileceğim destekten yoksun kaldım' gerekçesiyle tazminat istemini kabul etmedi. Kararda bu durumun bir 'maddi kazanç kaybı' olarak kabul edilemeyeceği belirtildi.
Artvin'in Yusufeli ilçesinde bir kadın, 'henüz ergenlik yaşına erişmeden önce bir kişi tarafından alıkonularak ırzına geçilmiş olması nedeniyle, ileride evlilik yapabilme varsayımının azaldığını ve böylece evlenmesi durumunda eşinden alabileceği destekten yoksun kalacağı' gerekçesiyle maddi tazminat talep etti. Yusufeli Asliye Hukuk Hâkimliği, kadının maddi tazminat istemini kabul etti.
'Talep eşitliğe aykırı'
Bu kararın temyiz edilmesi üzerine konu Yargıtay'a geldi. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Yusufeli Asliye Hukuk Hâkimliği'nin kararını oybirliğiyle bozdu. TBMM'de kabul edilen yeni Türk Medeni Yasası'nın, 'eşlerin birbirlerine yardımcı olmak ve evlilik birliğinin gerektireceği giderlere malvarlıklarıyla katılma yükümlükleri varsa da, bu yükümlülüğün eşlerin birbirinin maddi gelirinden yasal olarak yararlanma zorunluluğu bulunmadığını' düzenlediğine işaret edilen gerekçeli kararda, şöyle denildi: "Bir kişinin geçim ve yaşamının bir başka kişiye bağımlı olacağı anlamına gelen böyle bir düşünce şekli, günümüzün değişen yaşam biçimi ile toplumsal değer yargılarına uygun olmadığı gibi, kadın-erkek eşitliği gerçeğine de tamamen ters düşer. Bu nedenlerle adı geçen davacının, davalının 'erkeğin' haksız eylemi sonucu uygun bir evlilik yapabilme şansının azalacağı kabul edilse bile, bu durum maddi anlamda kazanç kaybı nedeni olarak kabul edilemez."