'Tecavüzle ikna odası' için karar çıktı

'Tecavüzle ikna odası' için karar çıktı
'Tecavüzle ikna odası' için karar çıktı
Fethiye'de 19 yaşındaki Özge G.'nin ayrılmak istediği nişanlısıyla odaya kapatılıp cinsel ilişkiye zorlanması suçundan yargılanan kocası Taşkın G. ile 2 aileden 8 kişi değişik hapis cezalarına çarptırıldı. Ancak tüm cezalarda, 'hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına' karar verildi.

FETHİYE  - Fethiye'ye bağlı Gökben Köyü'nde geçen yıl Özge A. ve Taşkın G., ailelerinin rızasıyla nişanlandı. Ancak bir süre sonra Özge A., Taşkın G.'ye ayrılmak istediğini söyledi. Duruma karşı çıkan Özge A.'nin ve nişanlısının ailesi, genç kızı, büyü yapılmış olabileceği gerekçesiyle hocaya götürdü. Kararından yine vazgeçmeyen Özge A., 2 Ağustos 2012'de hocaya götürme bahanesiyle Gökben Köyü'ndeki Taşkın G.'nin teyzesi H.C.'nin evine götürüldü. Bir odaya kilitlenip 3 saat boyunca nişanlısı Taşkın G. tarafından cinsel ilişkiye zorlanan Özge A., pencereden atlayarak kaçtı. Jandarmaya sığınan Özge A.'nın şikayeti üzerine gözaltına alınan nişanlısı Taşkın G., babası N.G., ağabeyi Y.G., ablası S.G., ablasının eşi H.G., teyzesi H.C., teyzesinin oğlu Ç.C. ile genç kızın annesi S.A. ile babası S.A. 'cinsel saldırı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak ve nitelikli saldırıya teşebbüs' suçlarından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

NİŞANLISIYLA CEZAEVİNDE EVLENDİ

Üst mahkemeye yapılan itirazla Taşkın G. dışındaki 8 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Daha sonra Özge A., kendisini ilişkiye zorladığı gerekçesiyle şikayetçi olduğu nişanlısı Taşkın G. ile geçen yıl 3 Eylül 2012'de cezaevindeyken evlendi. Taşkın G., 2'nci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'nde 14 ay süren davanın karar duruşması yapıldı.

EŞİNİ SAVUNDU

Duruşmaya eşi Taşkın G. ile birlikte gelen Özge G., sanık sandalyesinde oturan eşini savundu. Çok mutlu olduklarını anlatan Özde G. şöyle dedi:
"Yuvamın dağılmasını istemiyorum. Bana yönelik eşim ve diğer aile fertlerinin herhangi bir şekilde suç oluşturan eylemi olmamıştır. Eşim benim mutlu olmam için her şeyi yapmaktadır. Hatta buraya 3 kişi gelecektik. Ancak bebeğimizi kaybettik. Eşimden ayrılmak istemiyorum. Kimseden şikayetçi değilim. Mahkemeden de bizi ayırmamasını istiyorum. Sanık olan eşim yanımda olmadığı takdirde benim açımdan hayatın da bir anlamı olmayacak. Ben eşimi seviyorum, kendisinin yokluğu halinde aşırı derecede mağdur olacağım. Bu hususların mahkemece göz önüne alınmasını arzu ediyorum." 

'EVLENDİK MUTLUYUZ'
Daha sonra savunmasını yapan sanık Taşkın G. de, "Mutlu bir evliliğim var. Eşimden ayrılmak istemiyorum. Önceki savunmalarımı tekrar ediyorum. Biz çok mutluyuz, o benim nişanlımdı. Evlendik, çok mutluyuz. Evliliğimizin devamına yönelik mahkemenin bu hususu gözeterek karar vermesini talep ediyorum" diye konuştu.

Taşkın G.'nin avukatı Nuri Gökçöl ile diğer sanıkların avukatı Cemalettin Bacak yaptıkları savunmada olayda cinsel saldırı suçu ve hürriyeti tahdit suçu oluşmadığı gerekçesiyle sanıkların beraatını istedi.

EŞİNİN SAVUNMASINA RAĞMEN 6 YIL 11 AY 10 GÜN HAPİS

Yapılan yargılamanın ardından mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan damat Taşkın G.'yi, 'nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs' suçundan 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Taşkın G.'yi eşi Özge G.'ye yönelik 'hile ve cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçunun cinsel amaçla gerçekleştirmesi nedeniyle 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Hükmün açıklanması geri bırakılırken, Taşkın G.'nin 5 yıl süreyle denetime tabii tutulmasına karar verildi.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI GERİYE BIRAKILDI
Sanıklar Y.G., N,G. ve H.C.'ye ise Özge G.'ye yönelik 'nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs' suçuna yardım ettiği iddiasıyla ayrı ayrı 11 ay 20 gün, 'hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçundan ayrı ayrı 5 yıl hapis cezası verildi.

Diğer sanıklar S.A., Ç.C., S.G. ve S.A. ise Özge G.'ye 'nitelikli cinsel saldırıya yardım etmek' suçundan dolayı 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklar ayrıca 'hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçuna yardımdan dolayı ayrı ayrı 2 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırıldı. Tüm sanıklar hakkında hükmün açıklanmasını geriye bırakılırken, sanıkların 5 yıl süreyle denetime tabii tutulmasına karar verildi. Mahkeme, Taşkın G.'nin ablasının eşi Halil G.'nin ise beraatına karar verdi.

Karar üzerine avukatlar temyize gideceklerini, dosyada 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçuyla ilgili herhangi bir delilin bulunmadığını savundu. (Ergün TOS/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115442511544258

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anzore. - Clear

  Sana bir de katıla katıla güleceğin(zira ben öyle yaptım) komedi sunayım.Bu köy meydanına kesik kelle atma tiyatrosunun gerçek yüzü aydınlanınca,önceden sazan gibi atlamış olanların bazıları,yeni yorumlarında "aylardır anlaşmalı da olsa,o anda istenmeden zorla bir birleşme olamaz mı,bu tecavüz sayılmaz mı?" gibi,dahiyane kıvırtmalı yorumlar yapmaktan bile imtina etmediler.Düşün,davet var,olasılığa karşı hazır halde tüfekli bekleme var,yani planlama var,ama gel de anlat "Nuh deyip,peygamber demeyenlere".Sanırım yeterince yardımcı olabilmişimdir.Benden bu kadar,gördüğün gibi "üslup" devede kulak kalıyor.

  Anzore,Heyırdır? Yanıt Vermemişsin? - Clear

  Ya kafan karıştı,ya da araştırmaların devam ediyor herhalde...O zaman ikinci benzer bir olayı da anlatıvereyim,sana yardımcı olsun.Geçen yıl,Ege bölgemizin bir köyünde,evli ve birkaç çocuklu bir kadın,yine evli ve çocuklu bir adamın kendisine "zorla ve tehditle aylarca TECAVÜZ(!) edip hamile bıraktığını" ve verdiği sözde durmayınca da,bu kadın tarafından buluşma daveti yaptığını,daveteicabet ederek tuzağa düşürülen adamın av tüfeğiyle mağdur(!) tarafından öldürüldükten sonra kafasının kesilip,köy meydanına getirlerek ve "Bu bir tecavüzün intikamıdır" naraları atılarak,tiyatro serilendiğini okuduk.Yine her zamanki gibi mağdu(!) oltasının TECAVÜZ zokasına atlayan bir sürü sazan,yorumlarını döktürdüler.Ortalık yangın yerine döndü.Sonra ne mi oldu? Savcılık,Mağdur(!) ve mütecavizin(!) telefon kayıtlarını buldu.Olayın düzmece olduğu,kadının herkesi enayi yerine koyduğu,istediğini alamayınca da adamı öldürüp,aylarca gönüllü yattığı halde,kamuoyunu yanıltmak için TECAVÜZ senaryosu uydurarak tiyatro oynadığı ortaya çıktı.Şimdi hem cinayetten,hem adli mercileri oyununa alet etmekten,içerde ağırlanıyor mağdure(!) haMfendileri...Ya,işte böyle...Üslubuma kurban olsunlar.

  Anzore. - Clear

  Bir kaç yıl önceki -aynı konuyla ilgili- haberleri okursan,üslubum da,iddialarım da sana hiç ters gelmez.Kız ikili oynuyor.Ortada üçüncü bir kişi daha var ve kız umduğunu bulamıyor.Sonra geri tornistan yapıyor.Egosuna adli mercileri bile oyuncak etmekten imtina etmeyen bir umursamazlığa sahip,adı gibi biliyor ki "tecavüz" lafını kullandığında,akan sular duracak.Geçmişi bilmeyip günübirlikçi davrananların yaygın olduğu çağımızda,oltasına atlayacak sazan çok bulunacak.Umduğunu bulamayıp zorda kalınca da batırdıklarını toparlamaya çalışıyor.Böyle gerçek dışı akıntıya,hiç irdelemeden ve bilgilenmeden,kendisini aptalca kaptıranları görüp de sinirlenen ben,üslup açısından eleştirilmeyi hak ediyor muyum sence? Üstelik bir odaya kapatılıp da nişanlısı tarafından saatlerce ikna gayreti gösterilen bir olayda,lap diye söylendi diye,tecavüz lafına itibar ediyor musun? Sen hayatında hiç böyle uzun soluklu ikna içeren(2-3 saat) bir tecavüz sahnesi gördün mü ya da duydun mu? Bu kız cümle alemi salak yerine koyuyor,etrafına bakınca da kızın yanılmadığını görüyor ve benim gibi sinirleniyorsun.Eee,geriye eleştirilecek "üslup" mu kalıyor?

  Dikkat - HannesYilmaz

  Simdi arkadaslar, yasa gerigi davalinin ceza almasi gerekir(hüküm aciklanmasi geri birakilmamalidir) En temel hukuk kurallarindan biri yanlis yapan birinin yaptigi yanlis icin ceza almasidir, yanlisin yapildigi kisinin dusuncesinin hukuki anlamda bir gucu olmamali(maddiyat haric). Bu mahkeme karari davacinin dava konusunda soyledikleri ile etkilemistir buda kararin hükümsüz oldugu anlamina gelir (ileri demokratik bir ülkede) Kisacasi; 'Tecavüz girisimini' bir davada tatliya bagladiginiz an ilerde olusmasi mümkün tecavüz vakalarina milleti tesvik etmeniz anlamina gelir. Yargi yasa ile yurutulur teesürle degil.

  t.c. adaletine bir bakarmısınız. tam bir skandal. - demlicay2011

  nasıl olsa sonu tatlıya bağlanmı. oldu o zaman ben de aynısını yapayım. sokakta tanımadığım birisine bir şey yapayım sonra özürdileyim evleneyim herşey bitsin. bu kadar ilkellik m.ö. bile yoktu. ama bu yobazlık adama bunlarıda yaptırıyor. adalete yobaz demedim. yobazlık dedim. sonuçta adaletin yüzde onluk kısımı hala tıkır tıkır çalışıyor. her ne kadar m.turizme gücü yetmesede. burası türkiye her şey mübah. her şey gurur herşey hür herşey güçlü. her şey gurur verici bir mutluluk.

  clear - Anzore

  neden bahsediyorsun bilmiyorum. daha önceki haberin yorumlarını okumamıştım. ama son derece rahatsız edici bir üslubun var. üstelik bu haberin olumlanacak ne yanı var onu da anlamadım eğer yaptığın olumlamaksa. genç bir kadın nişanlısından ayrılmak istiyor, ailelerin ve nişanlısının kurduğu tuzak sonucu nişanlısıyla evlenmek zorunda kalması adına nişanlısının cinsel saldırısına uğruyor, sonucunda da amaç gerçekleşiyor ve kimbilir hangi gerekçelerle ayrılmak istediği nişanlısıyla evleniyor. zil takıp oynamadığın kalmış bir tek bu haber karşısında. nasıl bir algı dünyan, nasıl bir anlayışın var ki acaba? bu kadın evlenmiş olsa bile yaşadıklarının izini taşımayacak mı sence psikolojisinde? Kocası aynı zamanda tecavüzcüsü, bu iyi birşey mi senin için? Nasıl rezil bir ahlaki kodlar dünyasında yaşıyoruz ki bir kadının tecavüze uğrayıp "ortada kalmasındansa" tecavüzcüsüyle evlendirilmesi yeğ tutuluyor ve kadın buna ayak uydurmak durumunda kalıyor, öyle ki mahkemeye çıkıp tecavüzcüsünü savunurken bulabiliyor kendisini. bu mudur alkışladığın?

  Tecavüz suçtur, ailelerin istemesi bir sey ifade etmez. Kiz kendi istemelidir... - ercan02

  Yuh sana Clear, bu kadarda olmaz. Gerçi baskasinin ölülerinin arkasindan espritüel takilabiliyorsun ve burada oldugu gibi hi hi hi çekebiliyorsun. Ama unutmaki ortada bir tecavüz suçu var. Zorla odaya kapatilan ve irzina geçilen bir kadin var. Bu ne Empati nede sempati gerektiren bir olay. Kadin sonradan "tecavüzcüsünü sevebilir" bunda paradoksal birsey yok. Sorun kadina karsi kullanilan yöntem. Burada bir ikinci sorun daha var ki bildiginiz gibi bizim toplum dini tüm bir toplumdur. Tecavüze ugramis, kizlik zarini " muhafaza edememis" kadinin sorunu pek asilabilecek gibi degil. Yüzlerce tecavüze ugramis kiz çocuklari tekrardan cezalandirilarak tezavüzcüsüyle -aile yada mahalle baskisiyla- evlendiriliyorlar. Kendini çok bilmis edalariyla baskalariyla dalga geçerken oturda durdugun yeri bir irdele. Söylemlerinle ki bu sende bayagi gelismis " kas yapayim derken göz çikartiyorsun"