'Tecavüzün doğal karşılanması rencide etti'

'Tecavüzün doğal karşılanması rencide etti'
'Tecavüzün doğal karşılanması rencide etti'
Kürtaj tartışmasına yönelik açıklama yapan TÜSİAD Başkanı Boyner, "Kürtaj konusu, tecavüzün doğal karşılandığını belirten aşağılayıcı beyanlar tüm kesimleri rencide etti" dedi.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda bir konuşma yaptı. Boyner konuşmasında son dönemdeki kürtaj tartışmasına ve Uludere olayına yönelik mesajlar verdi.

Boyner'in konuşmasının satır başları şöyle:
 
"Yasaklar ve dayatmalar sürdürülebilir olmadığı gibi toplumun bölünmesine ve kutuplaşmasına yol açıyor. Türkiye 'deki hiçbir siyasi akıp çok parlak özgürlükler ve hakları ön plana alan sicile sahip değil. Turgut Özal, AİHM'e bireysel müracaat hakkının önünü açmıştır. Özal'ın projesi yeni döneme Türkiye'nin uyum sağlamasını yol açacak adımları atmaktı. Ömrü yetmedi. Ülke ekonomik ve siyasi olarak ağır sarsıntılar geçirdi. Düşüncelerimizi her fırsatta kamuoyuyla paylaşmalıyız. Vergi veren tüm işdünyası adına, çalışanlar adına protesto etmenin bedelini ağır ödeyen öğrencilerimiz, kıyafeti nedeniyle üniversiteye giremeyen öğrenciler adına bunları yapmak zorundayız. Eğitim konusu bizim birinci paydaşı olduğumuz konu."

"Kadının konumu, toplumsal hayatta layık görüldüğü yer, kadın söz konusu olduğunda kullanılan dil ve üslup en hafifinden ürkütücüdür. Gündemde tartışılan kürtaj konusu, neredeyse tecavüzün doğal karşılandığını belirten aşağılayıcı beyanlar tüm kesimleri rencide etti. Kadınların iyi eğitimli olmadığı ülkeler küresel rekabette nal toplayacaktır. Kadının ekonomik, sosyal ve siyasal alandaki yerin henüz arzu ettiğimiz noktada değil. Toplumu tek kanatla uçurmak mümkün değildir. Topluma en ağır bedeli ödeten sorun Kürt meselesi. Türkiye bu yarayı kapatmadan huzur bulamaz. Türkiye kamuoyu Uludere faciası sonrası ciddi bir tepki gösterdi. Failleri bilmek kamuoyunun hakkıdır. Soruşturmanın hızlandırılanak sonuca varmasını bekliyoruz. CHP 'nin adımı ve iktidarın karşılığı bize umut verdi. İki büyük partiye her türlü yardıma hazırız, diğer partileri de görmek isteriz. Yargının kendini siyasetin yerine koymasından rahatsızız. Yargı erki çok köklü bir reformdan geçmeli." (Ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/109110210911028

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Holiday daha haklı - berlin1355

  Ümit Hanım güzel konuşmuş katılıyorum çoğuna fakat büyük burjuvalar sosyalist devrim haricindeki her koşulda ve dönemde varlıklarını korurlar. Yani elbet birgün susup, "varlıklarının" üzerine reel İslamcı hükümetle uzlaşacak.

  kadınlar - consensus

  tüsiad ne yapmış kadınlar için bir açıklasa,kaç işciniz kadın?ücretlendirmeleri neler,hakları neler,ucuz işgücü var diye uzakdoğuda kaç fabrika açtınız bu yüzden kaç işci çıkardınız,sendikalı kaç kadın işci üyeniz var tüsiadda kadın üye var atıp tutup boşa konuşuyorsunuz...

  Sn. billieholiday - Erdem Yılmaz

  "ben de olsam aynısını yapardım" dedikten sonra neden samimiyetini tartışıyorsunuz ki Boyner'in? Gerçekten anlayamadım da samimiyetle soruyorum:)

  Öyleyse? - Ari Zerdüst

  AKP nin tecavüzü mesrulastirmasina kiziyorsunuz ama secimlerde desteginizi esirgemiyorsunuz...o zaman samimiyet nerede?

  NIHAYET - sonbarikat

  En sonunda burjuvalarimizin da, normal cikislar yaptigini görebilmek güzel. Toplumsal hassasiyetlerin mi, yoksa avrupadakilerden görerek mi bu noktaya geldikleri de tartisma konusu ama sonucta buraya gelmeleri en azindan umut verici...

  Boyner için bertaraf vakti - osmaniyettin

  Bak Boyner, böyle kadınlara destek çıkan, küflü kafalara oy vermemiş %50 azınlığın sıkıntılarını fazla cesurca dillendiriyorsun, bertaraf olursun ayağını denk al bakalım!

  samimiyet - billieholiday

  boyner hanım, yarın bir gün bu sözleri bile söyleyemeyeceğiniz bir noktaya geldiğimizde bizimle birlikte savaşabileceğinizi hiç sanmıyorum.büyük ihtimalle türlü imkanlarınızın kolaylığını kullanıp demokratik bir ülkeye göçeceksinizdir.ben size kötü insan, demiyorum. ben de olsam aynısını yapardım. ben sadece siz iş adamları ve kadınlarının aşağıdaki halka karşı hissettiklerinizde bu kadar samimi olduğunuzu düşünmüyorum.hepsi bu.