Tecrübeli savcı Güneydoğu'ya

Hâkim ve savcı atamalarına 'Şemdinli kriteri' geliyor. AKP, Şemdinli'deki olayların ardından savcılara yönelik...
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Hâkim ve savcı atamalarına 'Şemdinli kriteri' geliyor. AKP, Şemdinli'deki olayların ardından savcılara yönelik 'soruşturmada yetersizlik' eleştirileri üzerine, güvenlik açısından riskli bölgelere deneyimli savcı ve hâkim ataması yapılabilmesini sağlamak için harekete geçti.
Bu kapsamda, hâkim ve savcıların atanmalarına ilişkin yasal mevzuatta uygun düzenlemeler yapılacak ve bu bölgeler, atananlar için cazip hale getirilecek. AKP grubu ve Merkez Yürütme Kurulu'nda yapılan ilk değerlendirmelere göre, yasal düzenlemelerin yapılması için konunun Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e de aktarıldığı bildirildi.
Düzenlemeyle sadece yeni başlayanların değil, mesleğinde 10 yılı dolduran hâkim ve savcıların da bu bölgelerde görev yapmasının önü açılacak. Şu andaki mevzuata göre, Şemdinli hâkim ve savcı atamalarında 'mahrumiyet bölgesi' olarak nitelendirilen beşinci bölge kapsamında bulunuyor. Mesleğe yeni başlayan hâkim ve savcılar kura çekerekbu bölgelerde göreve başlıyor. Bu bölgede en az iki yıl hizmet yapma zorunluluğu bulunuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7635307635300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.