Tecrübeli Sözen'den ağabey nasihatleri

Görevi sırasında İstanbul'da ciddi su sıkıntısı yaşanan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Melih Gökçek'e, "Halka gerçekleri anlat" dedi.
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Görevi sırasında İstanbul'da ciddi su sıkıntısı yaşanan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Melih Gökçek'e, "Halka gerçekleri anlat" dedi. Sözen'in Gökçek'e öğütleri şöyle:
Belliydi: İstanbul ve Ankara için de söylenecek şey şu: Seçimi etkiler diye gerçeği halktan sakladılar.
Özür dilemeli: Gökçek, halktan özür dilemeli ve halkla işbirliği yapmalı. Gerede suyu, Ankara'ya bir an önce getirilmeli. Halktan, devletten ve bilim adamlarından yardım almalı. Diyor ki, 'Tatile çıkın' veya, 'Sık sık banyo yapmayın'. Bir belediye başkanının bunları söylemesi için cahil olması gerekir. Cahil değilse, bu halkla alay etmektir.
Benim dönemim: Benim susuzluk dönemim siyasi istismar konusu oldu. Başbakan, 15 yıl sonra bile o günleri anlatarak, su sorununu çözdüklerini söyledi. Yaptığı hiçbir şey yoktu; benim projelerimi sürdürdü. Üzülerek söylüyorum, haklı olduğum ortaya çıktı.
Nasıl çözdük: Ben göreve geldikten bir yıl sonra 1990'da kuraklıktan susuzluk sıkıntısı yaşandı. Erkenden kısıtlamaya gittik. Haliç'ten borularla Beyoğlu'na su getirdik. Yalova'dan gemiyle su taşıdık. Bulut tohumlamasıyla yapay yağmur yağdırdık.