TED Koleji şokta!

Türkiye'nin saygın eğitim kurumlarından TED Ankara Koleji'nde yine acı...

ANKARA - Türkiye'nin saygın eğitim kurumlarından TED Ankara Koleji'nde yine acı... Manzara izlemek için çıktığı çatıdan düşen Baran Ünal, TED Ankara Koleji'nin 2005 yılında yitirdiği dördüncü öğrenci oldu. Baran'ın ölümü, ailesini, arkadaşlarını ve okul yönetimini şoka soktu. Baba Ali Ünal, "Yaşama hep gülümseyerek bakardı. Onu anılarımda gülen, sevimli yüzüyle yaşatacağım" diyerek oğlu için ağlıyor.
Dün, Baran için okulda bir saygı duruşu yapıldı, sınıfı çiçeklerle kaplandı.
16 yaşındaki Baran, üç erkek kardeşin en küçüğüydü. Ailesi iyi bir gelecek sağlamak için onu, TED'de okutuyordu. Lise 2. sınıf öğrencisi Baran, önceki gün, ders sonrası, bir arkadaşıyla birlikte günbatımını izlemek için çatıya çıktı. Günbatımından öyle etkilendi ki, arkadaşlarını cepten aradı, "Manzarayı görmeniz gerek" dedi. Ancak bu dileği gerçek olmadı. Baran, arkadaşlarının gelmesine fırsat kalmadan, dengesini kaybederek düştü. Okulda devamlı olarak hazır bekletilen ambulansla derhal Bayındır Hastanesi'ne götürülen, beyin kanaması ve akciğerindeki hasar nedeniyle hastanede yaşama veda etti.
Baran'ın düştüğü saatlerde okulda veli toplantısı vardı. Ders saati çoktan bitmişti. O saatte okulda kalan öğrencilerden bir kısmı, ailelerinin toplantıdan çıkmasını bekliyordu. Baran ve bazı arkadaşları da Uluslararası Bakalorya Programı çerçevesinde gönüllü olarak okuldaydı.
Tartışılan kampüs
TED Ankara Koleji, 2005 içerisinde dördüncü öğrencisini kaybetti. Kolej, daha önce de arka arkaya üç öğrencisini okul servislerinin karıştığı trafik kazaları nedeniyle kaybetti. Yine bir kazada bir öğrencinin kolu koptu.
Kazalar sonrası kolejin, İncek'te yapılan modern kampüsünün çok uzak olması nedeniyle, tartışmalar gündeme gelmişti. Baran Ünal'ın ölüm haberi ise kolejin iyice sarsılmasına neden oldu. Okul yönetimi, Baran ve hayatını kaybeden diğer öğrenciler için, "Ne anlatılabilir, ne paylaşılabilir, ne izah edilebilir bir şey. Ne kadar özen gösterirseniz gösterin, bazen çaresizlik içinde kalıyorsunuz. Çok acılıyız. Dayanılacak gibi değil" diye isyan etti.
'Yangın kapısı kilitli olmaz'
Baran Ünal'ın ölümünün ardından, bu acı olayın nedenleri üzerine tartışmalar da başladı. Baran'ın çatıya nasıl çıktığı, bu sırada yangın merdiveninin neden açık tutulduğuna yönelik soru işaretleri ortaya çıktı. Okul yönetimi ise yangın yönetmeliği gereğince, yangın merdivenlerinin kapalı tutulamayacağını söyledi. Ancak, yangın merdiveninin terasla olan bağlantısının öğrencilerin güvenliği için kapatılması gerektiği belirtiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7650057650050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.