TEDAŞ da hazırlıklı değil

İstanbul yoğun kar ve fırtına nedeniyle karanlığa gömülürken, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Kerkük, elektrik iletim hatlarının olağanüstü durumlara uygun tasarlanmadığını itiraf etti.

ANKARA - İstanbul yoğun kar ve fırtına nedeniyle karanlığa gömülürken, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Kerkük, elektrik iletim hatlarının olağanüstü durumlara uygun tasarlanmadığını itiraf etti.
TEDAŞ Genel Müdürü Kerkük, İstanbul'un iki gün ara ara elektrikten mahrum kalmasını, iletim hatlarına bağladı. Kerkük, "İletim hatlarında fırtına nedeniyle salınımlar meydana geldi. Siz enerji veriyorsunuz ama devre bu kez kendi kendini açıyor. Ve elektrik devre dışı kalıyor" dedi. Fırtına nedeniyle direk devrilmeleri ve hat kopmalarının da olduğunu belirten Kerkük, "Bugün (dün) itibarıyla İstanbul Avrupa yakasına yüzde 90 oranında elektrik verildi" diye konuştu. Bu arada elektrik trafolarını tamir için sahaya inecek ekiplerin de kar ve tipi nedeniyle işyerlerinde mahsur kaldığı, ancak dün öğleyin görev yerlerine gidebildikleri belirtildi.