TEDAŞ kesinti tazminatı ödedi

Yusufeli ilçesinde bir şarküteri sahibi, habersiz 24 saat elektrik kesintisi yapan TEDAŞ'a karşı açtığı tazminat davasını kazandı.
Yusufeli'nde 9 Temmuz 2002'de TEDAŞ görevlilerince haber verilmeden yapılan ve 24 saat süren elektrik kesintisinde şarküteri işleten Ömer Köse mağdur oldu.

ARTVİN - Yusufeli ilçesinde bir şarküteri sahibi, habersiz 24 saat elektrik kesintisi yapan TEDAŞ'a karşı açtığı tazminat davasını kazandı.
Yusufeli'nde 9 Temmuz 2002'de TEDAŞ görevlilerince haber verilmeden yapılan ve 24 saat süren elektrik kesintisinde şarküteri işleten Ömer Köse mağdur oldu. Dükkânındaki ürünlerin tamamının bozulması üzerine Köse, 10 Temmuz 2002'de Yusufeli Tüketici Mahkemesi'ne başvurdu. Zarar 1873 YTL olarak tespit edildi. 4 Mart 2003'te zararın ödenmesi için başvuruda bulunulan TEDAŞ Genel Müdürlüğü, mahkeme kararı olmadan tazminat ödenmesinin mümkün olmadığını bildirdi. Bunun üzerine Köse, Yusufeli Tüketici Mahkemesi'ne zararın yasal faiziyle birlikte ödenmesi için dava açtı.
'TEDAŞ yüzde 50 kusurlu'
Bilirkişi raporunda risk oranı yüksek gıda maddesi satan Köse, elektrik kesintilerine karşı tedbir almadığı için yüzde 50, TEDAŞ ise elektrik kesintisini tüketicilere bildirmediği için yüzde 50 kusurlu bulundu. Mahkeme, Eylül 2004'te talep edilen tazminatın yarısının faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi. TEDAŞ da parayı ödedi.
Şarküteri sahibi Ömer Köse, elektrik kesintisi nedeniyle dolabındaki bütün ürünlerin bozulduğunu belirterek, "Bu kesinti nedeniyle birçok esnaf zarar gördü. Dava sonunda zararımın yarısının karşılanmasından mutluyum" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7346787346780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.