TEDAŞ'çıları bakanlık akladı müfettiş suçladı

DGM ve jandarmanın TEAŞ'tan sonra masaya yatırdığı TEDAŞ'ta, 'iç soruşturmalar' da sürüyor.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

ANKARA -DGM ve jandarmanın TEAŞ'tan sonra masaya yatırdığı TEDAŞ'ta, 'iç soruşturmalar' da sürüyor. TEDAŞ Teftiş Kurulu, Enerji Bakanlığı'nın aklamasına karşın, haklarında rüşvet suçlaması bulunan beş bürokratı kızağa aldı. Bu bürokratlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak.
TEDAŞ Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri Daire Başkanı Tunç İldeniz, Halkla İlişkiler Müdürü Arif Torunoğlu, Müşteri Hizmetleri Müdürü Behiç Özparlak, Müşteri Hizmetleri Müdür Yardımcısı Ümit Bilek ile Tarifeler ve Ekonomik Analiz Müdür Yardımcısı Ercan Altınordu hakkında yapılan ihbarlar üzerine Enerji Bakanlığı müffettişleri soruşturma yaptı. Bu bürokratların Şanlıurfa bölgesinde kaçak elektrik kullanımıyla ilgili raporları örtbas ederek firmalardan rüşvet alıp almadıkları ayrıntılı olarak incelendi.
İncelemede, bürokratların rüşvet almadıkları sonucuna ulaşıldı.
İhbarlar arttı
Ancak Enerji Bakanlığı'nın soruşturmayı sona erdirmesine karşın bu bürokratlarla ilgili suçlamalar ve ihbarlar arttı. Bunun üzerine TEDAŞ Genel Müdürlüğü'nün oluruyla kurumun Teftiş Kurulu ikinci bir soruşturma başlattı. Yapılan soruşturmada, bürokratların 'kaçak elektrik kullanımıyla ilgili firmalar hakkında düzenlenen raporları örtbas ettikleri ve rüşvet aldıkları' yargısına varıldı. TEDAŞ Genel Müdürlüğü yetkilileri, Radikal'e şunları söyledi: "Bu bürokratların Şanlıurfa bölgesinde görevlerini kötüye kullandıkları belirlenmiştir. Kendilerini hemen pasif görevlere aldık. Haklarında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağız."