TEDAŞ'ın öldüren tellerine tazminat

Beş yıl önce, bir dut mevsimiydi. Sekiz yaşındaki Elif'in canı dut çekmişti. Hemen bir ağaca tırmandı. Kopardığı dutları bir yandan yiyip bir yandan torbasına doldururken, çığlık atıp ağaçtan düştü.
Haber: FERİT ASLAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Beş yıl önce, bir dut mevsimiydi. Sekiz yaşındaki Elif'in canı dut çekmişti. Hemen bir ağaca tırmandı. Kopardığı dutları bir yandan yiyip bir yandan torbasına doldururken, çığlık atıp ağaçtan düştü. TEDAŞ'ın, ağaçların arasından geçirdiği enerji hattı, Elif'i çarpmıştı. Küçük kız öldü, aile TEDAŞ'ı mahkemeye verdi. Beş yıllık dava maratonunda, enerji hattını ağaçların arasından geçirdiği için suçlu bulunan TEDAŞ, aileye faiz hariç 30 bin YTL tazminat ödeyecek.
Olay 2002 yılında, Diyarbakır'ın Hazro ilçesi Kavaklıboğaz Köyü'nde meydana geldi. Ağaçtan dut toplarken, elektrik tellerine dokunarak ölen Elif Bademci'nin ailesi, TEDAŞ'a, elektrik telleri budanmayan ağaçların arasından geçirildiği için kusurlu olduğu gerekçesiyle, Diyarbakır 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 77 bin YTL'lik maddi ve manevi tazminat davası açtı. Hazırlanan bilirkişi raporunda, TEDAŞ yüzde 75, tellerin kaldırılması için uyarıda bulunmayan köy muhtarı ve ihtiyar heyeti ise yüzde 25 kusurlu bulundu.
Mahkeme, bilirkişi raporuna dayanarak, TEDAŞ'ın elektrik tellerini tehlike arz etmeyecek şekilde düzeltmediği ve kusurlu olduğu gerekçesiyle 30 bin YTL tazminat ödemesine karar verdi. Her iki tarafın da itirazı üzerine dosya Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını onadı. Elektrik tellerini ağaçların arasından geçirerek ölüme neden olan TEDAŞ, aileye yasal faizi hariç 30 bin YTL tazminat ödeyecek.