Tedavi sözü verdi, bırakıldı

Mahkemeler 1 Haziran'da yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Kanunu'nun lehte düzenlemeleri doğrultusunda çeşitli tahliye kararları verirken, İzmir'de uyuşturucu madde satıp içtiği gerekçesiyle hapis cezası alan hükümlü de tahliye edildi.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Mahkemeler 1 Haziran'da yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Kanunu'nun lehte düzenlemeleri doğrultusunda çeşitli tahliye kararları verirken, İzmir'de uyuşturucu madde satıp içtiği gerekçesiyle hapis cezası alan hükümlü de tahliye edildi. Yeni TCK, uyuşturucu bağımlılarının cezalarını, 'tedavi olarak' geçirmelerini öngörüyor.
İzmir'in Yenişehir semtinde 16 ay önce yakalanan 21 yaşındaki Ertan Özgür'ün evinde esrar elde edilen hintkeneviri bitkisi ele geçirildi. Özgür, İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'uyuşturucu madde satmak ve içmek' suçlarından bir yıl hapse çarptırıldı. Yargıtay'da cezası onanan Özgür, cezaevine gönderildi.
Özgür'ün avukatı Orhan Altın ise mahkemeye dilekçeyle başvurup, 1 Haziran'da yürürlüğe girecek yasanın hükümlerinin uygulanmasını talep etti. Altın dilekçesinde şunları savundu:
"5237 sayılı TCK'nın 191. maddesine göre, uyuşturucu bulundurmak suçlaması ile dava açılan kişiye tedavi olması koşuluyla denetimli serbestlik hükmü getirilmektedir. Müvekkilim için bu hükümlerin uygulanmasını istiyorum."
'Bu karar bir ilk'
Mahkeme ise Ertan Özgür'ün infazını durdurup tahliye etti. Avukat Altın, müvekkilinin yasa yürürlüğe girdikten sonra savcılığa başvurup tedaviyi kabul etmesi halinde hastaneye gönderileceğini, etmezse kalan 6 aylık cezasını çekmesi için cezaevine konulacağını söyledi. Altın, "Cezaevinde kalsaydı, çıktığında yine uyuşturucuya devam edecekti. Bu karar ilk defa verildi" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7444697444690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.