'Tedavim bitene kadar tedirgin olacağım'

'Tedavim bitene kadar tedirgin olacağım'
'Tedavim bitene kadar tedirgin olacağım'
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, kanser hastalarının ilaç çilesini gündeme getiren Dilek Özçelik'i hastanede ziyaret ederek 'sıkıntı'nın nedenini açıkladı.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a ilaç bulamadığını anlatmaya çalışırken cebine para sıkıştırılan kanser hastası Dilek Özçelik’i ziyaret etti. Trakya Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki odasında tedavi için ilaçları bekleyen Özçelik, bakanla yaşadıkları diyalogları Radikal’e anlattı: “Elimi sıktı, ‘Geçmiş olsun’ dedi. ‘Artık endişelenme, ilaçların tedarik edilecek’ dedi. ‘Gerçekten söz veriyor musunuz?’ diye sordum. ‘O nasıl söz, tabii ki söz veriyoruz’ dedi.”
5-6 dakikalık ziyarette Sağlık Bakanı’na sorunun sadece kendi sorunu olmadığını, hastaların ilaç bulamadığını anlattığını belirten Özçelik, Müezzinoğlu’nun kendisine verdiği yanıtı da şöyle aktardı: “Yurtdışındaki yabancı firmaların Türkiye ’yi sömürmeye çalıştığından söz etti. ‘Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar’ dedi. Meblağları çok çok yükseğe çekiyorlarmış. Bu belki haklı bir gerekçe olabilir ancak ben de ‘vatandaşların mağdur olduğunu’ söyledim. O zaman da bana hayati bir durum olduğunda asla kayıtsız kalmadıklarını ve hastaların dertlerine çare bulmaya çalıştıklarını söyledi.” Müezzinoğlu’nun “Sen artık ilaçlarını düşünme” dediğini belirten Özçelik, şöyle devam etti: “‘Sen görevini yap. Moralini yüksek tut. Biz de bize düşen görevi yapalım’ dedi.” Özçelik, tüm bu görüşmelere rağmen dün akşam saatleri itibariyle ilaçların kendisine ulaşmadığını belirterek “Ortada ilaç yok. İlacı almaya başlayana kadar şüphem olacak. Umarım Sağlık Bakanı sözünün eri insandır” diye konuştu.

Kanser hastalarının sesi oldu
Trakya Üniversitesi öğrencisi Özçelik’e 3 hafta önce lenf kanseri teşhisi konuldu. Özçelik teşhisle birlikte, ‘ilaç sıkıntı’sıyla da tanıştı. Kemoterapi için ilaç arayan ancak bulamayan Özçelik, kanser hastalarının ilaç sıkıntısını anlatmak için Bakan Bayraktar’ın yanına yaklaştığında, Bayraktar cebine para sıkıştırdı. Gözyaşları içinde parayı iade eden Özçelik, ‘ilaç tartışması’nı alevlendirdi. Türkiye’nin ilaç fiyatlarında yaptığı indirimler nedeniyle bazı firmalar, kritik önemdeki kimi ilaçlarını Türkiye pazarına sokmuyor. Bu ilaçlar, ithalatla getiriliyor. Özçelik’in ulaşamadığı ilaçlardan ‘Blemicin’, olayın medyaya yansımasının ardından önceki gün SGK tarafından geri ödeme listesine girdi. Özçelik hastaneye yatırılırken ‘Dekarbazin’ TEB tarafından hastaneye yollandı.

TEB’den açıklama: İlacı olmayan bize başvursun

Lenfoma hastası Dilek Özçelik, dün akşam saatlerinde Trakya Üniversitesi Hastanesi’nde hâlâ ilaçlarını bekliyordu. Türk Eczacıları Birliği yetkilileri ise Dilek Özçelik’in 3 aylık ilaçlarının dün kargoya verildiğini açıkladı. AA’ya da bir açıklama yapan Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, ‘Dekarbazin’ isimli ilacın ellerinde yeterli miktarda bulunduğunu belirterek “Daha önce elimize Özçelik’in tedavisi için ulaşmış reçete yoktu. Daha önce bize başvurmuş olsaydı, bu sıkıntıları yaşamazdı” dedi. Kızılay, Türkiye’de bulunmayan ilaçların TEB aracılığıyla yurtdışından temin edildiğini söyledi.