Tedbirsiz okul verem etti

Susuz ilçesinde, 202'si yatılı 424 öğrencinin eğitim gördüğü Yüzüncü Yıl Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun (YİBO) yemekhanesinde, sağlık raporu olmadan çalıştırıldığı öne sürülen aşçı Nariz Parlak, 22 öğrenci ve altı öğretmene tüberküloz mikrobu bulaştırdı.
Haber: MUKADDER YARDIMCIEL / Arşivi

KARS - Susuz ilçesinde, 202'si yatılı 424 öğrencinin eğitim gördüğü Yüzüncü Yıl Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun (YİBO) yemekhanesinde, sağlık raporu olmadan çalıştırıldığı öne sürülen aşçı Nariz Parlak, 22 öğrenci ve altı öğretmene tüberküloz mikrobu bulaştırdı.
Kars'a 20 kilometre uzaklıktaki Susuz ilçesinde 424 öğrenci, 25 öğretmeni bulunan Yüzüncü Yıl YİBO'da tüberküloz paniği yaşanıyor. YİBO'nun eğitim yılı öncesi yapılan yemekhane ihalesini, Çeşni Gıda Limited Şirketi kazandı.
Şirket bünyesinde çalışan ve işe girişte ve üç ayda bir sağlık raporu alması gereken aşçı 44 yaşındaki Nariz Parlak, bu zorunluluğu yerine getirmeden eğitim yılı başında çalıştırılmaya başlandı.
Aşçı Nariz Parlak, 8 Aralık Cumartesi günü okulda fenalaşınca öğretmenler tarafından Kars Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Hastanede Parlak'ın tüberküloz hastalığına (verem) yakalandığı tespit edildi ve yatarak tedaviye alındı.
Sağlık raporu olmadan çalıştırılan aşçı Parlak'ta tüberküloz hastalığının tespit edilmesi öğretmen ve öğrenciler arasında büyük tedirginliğe neden oldu. Susuz Sağlık Ocağı'nın doktor ve hemşireleri, okuldaki tüm öğrenci, öğretmen ve personele tüberküloz teşhisinde kullanılan Tüberkülin Deri Testi yaptırdı. Test sonucunda, 22 öğrenci ile altı öğretmende tüberküloz bulgularına rastlandı. Kesin sonuç için akciğer filmleri çekilmesi istenen öğrenci ve öğretmenler, Kars Devlet Hastanesi'yle Verem Savaş Dispanseri'ne gönderildi. Tetkiklerin sonuçları bugün belli olacak. Kars Valiliği soruşturma açtı.
'Sağlık raporum yok'
Tüberküloz mibrobu taşıdığı belirlenen ve Erzurum Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde tedavisi süren aşçı Parlak, "Sağlık raporum yok, ama her konuda becerikliyim. Verem olduğumu bilmiyordum" dedi.
Yüzüncü Yıl YİBO Müdürü Necmi Kırçiçek açıklama yapmazken Susuz Kaymakamı Asalet Karabulut ise soruşturma başlattıklarını söyledi. Aşçının çalıştığı firmanın temsilcisi Besim Kaya ise "Doktor izindeymiş. Sonra gittiği doktor ilaç vermiş, rapor vermemiş" dedi.