Teğmen Mehmet Ali Çelebi tutuklandı

Teğmen Mehmet Ali Çelebi tutuklandı
Teğmen Mehmet Ali Çelebi tutuklandı

Teğmen Mehmet Ali Çelebi (en sağda) bir tören sırasında görülüyor.

Ergenekon davasında hakkında yakalama kararı çıkarılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi teslim olmak üzere geldiği adliyede tutuklandı. Çelebi, "Yeni görev olarak kabul ediyoruz bunu. Hakikat yürüyor, hakikat er ya da geç zafere ulaşacaktır" dedi.

Ergenekon davasında hakkında yakalama kararı çıkarılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi teslim olmak üzere adliyeye geldi ve tutuklandı. Teğmen Çelebi, Ergenekon davasının tutuklu sanığıyken, tutuklanmasına yol açan en önemli delil olan telefon rehberinin Emniyet'te sehven kendi telefonuna yüklendiği ortaya çıkınca tahliye edilmiş, bu durum Çelebi'nin ceza almayacağı beklentilerini artırmıştı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hakkında yakalama kararı verilen Teğmen Mehmet Ali Çelebi, bugün teslim oldu. Çağlayan Adliyesi’ne gelen Çelebi’yi, avukatları Hüseyin Ersöz, Serkan Günel, annesi Rukiye Çelebi, babası Muharrem Çelebi, ağabeyi Volkan Çelebi ve sözlüsü Kezban Merey de yalnız bırakmadı. Adliyede sağlık kontrolünden geçirilen Çelebi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına geçti. Ergenekon davasına bakan hakimlerin yıllık izinde olması nedeniyle mahkemenin başkanlığını Metin Özçelik yaptı. Mahkemede Hakim Kemal Can ve Savaş Çelik de üye hakim olarak yer aldı.

Duruşmada ilk olarak, Çelebi hakkındaki yakalama kararı okundu. Kimlik bilgileri de okunan Çelebi, “Kimlik bilgileri bana aittir. Benim diyecek bir şeyim yoktur" dedi.
Avukat Serkan Günel ise, “Müvekkilim 33 ay tutuklu olarak yargılandıktan sonra 26 ay önce oybirliği ile tahliye edilmiştir. Tahliyesinden sonra aleyhinde hiçbir yeni delil girmemesine rağmen hüküm ile birlikte tutuklanmak üzere yakalama emri çıkarılmıştır. Bu hukuka uygun değildir. Bu sebeple tutuklanmamasına karar verilmesini talep ediyorum" diye konuştu.
Savcı Mustafa Çavuşoğlu ise, mahkemece sanık hakkında hüküm ile birlikte yakalama kararı çıkarılması nedeniyle Çelebi’nin tutuklanmasını istedi. Mahkeme ise, sanığın aldığı ceza miktarı ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı hususlarını dikkate alarak Çelebi’nin “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak ve verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" suçlarından tutuklanmasına karar verdi. Çelebi, daha sonra cezaevine gönderildi.


SELAHATTİN GÜNDAY - CEM TURSUN / DHA, Radikal.com.tr 


  http://www.radikal.com.tr/114613611461365

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TDK adalet için yeni bir karşılık bulmalı. - citizen

  TDK ., güncelleştirme çabalarında çapulcu v.s. sözcükleri bir kenara bırakıp "adalet" sözcüğüne kılıfına uygun bir karşılık göstersin bakalım. Çünkü bu ülkede adalet şimdiye kadar bildiğimiz hiçbir karşılığa uymuyor.

  Hesap - gazetey

  İnsanlıktan nasibini almamış olanlara misliyle karşı cevap verilecektir. AKPKK ve ortaklarının haberi olsun.

  Ah adalet,ak adalet - TosunBunu

  pekekeli teroristlerin ve yancilarinin yillarca yapamadiklarini yaptilar.Bu sefer pekekecilerin saglam bir ortaklari var.

  Utanç verici - Kurmanbek Allahverdiyev

  Türkiyedeki adalet mekanizması, mahkemeler, avukatlar kısacası yargı için utanç verici bu olay. Suçsuz olduğu ayan beyan ortada olan bir kişi, sırf AKP-Cemaat öyle istiyor diye 15 yıl hapis yatacak. Hakikaten utanç verici.

  vebali ?? - gemerekli

  Bunun vebalini nasıl ödeyeceksiniz ey zalimler. Telefonuna "sehven" numaralar yüklediniz. Suçladınız, çamur attınız. Attığınız çamurların içinde boğulursunuz inşallah.