Tehlike anında kesintisiz iletişim sistemi

2008'den itibaren Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerdeki kamu güvenliği ile ilgili birimler arası iletişim, Aselsan'ın geliştirdiği 'Kamu Güvenliği Telsiz Haberleşme Sistemi' ile sağlanacak.

ANKARA - 2008'den itibaren Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerdeki kamu güvenliği ile ilgili birimler arası iletişim, Aselsan'ın geliştirdiği 'Kamu Güvenliği Telsiz Haberleşme Sistemi' ile sağlanacak.
1999'daki Marmara depremi sırasında Türkiye'nin yaşadığı iletişim sıkıntıları Aselsan'ı araştırmaya yöneltti. Aselsan, büyük doğal felaketlerin yanı sıra büyük terör olayları gibi kriz durumlarında kurumlar arası iletişimin kesintisiz sürmesi için bir sistem geliştirdi. İlk kez Jandarma kullandığı için sisteme de 'Jandarma Entegre Muhabere Sistemi' (JEMUS) adı verildi. Bunun daha geniş bir versiyonu olan 'Kamu Güvenliği Telsiz İletişim Sistemi' geliştirildi. Sistemde yeni nesil Aselsan telsizleri birer cep telefonuna dönüşecek. Örneğin İstanbul'daki bir görevli gerek duyduğunda telsizindeki tuşları kullanarak Bursa'daki meslektaşına ulaşabilecek. İleride altyapısı geliştirilerek ve kameralarla entegreli çalışması sağlanarak görüntülü verilerin anlık iletimine de imkân tanıyacak. 2008 yılında büyük metropollerde kullanılmaya başlanacak sistem tüm ülkeye yayılacak.