'Tehlikeli atık' raporundan bir gün sonra 27 zehir varili bulundu

Sayıştay raporu dün Türkiye'de tehlikeli atıkların sadece yüzde 5'inin kurallara uygun olarak yok edildiğini gözler önüne sererken, dün Kastamonu'da, içi kimyasal atık madde dolu 27 varil bulundu.

KASTAMONU - Sayıştay raporu dün Türkiye'de tehlikeli atıkların sadece yüzde 5'inin kurallara uygun olarak yok edildiğini gözler önüne sererken, dün Kastamonu'da, içi kimyasal atık madde dolu 27 varil bulundu.
Devrekani-Çatalzeytin yolunda bulunan variller Sivil Savunma Müdürlüğü, Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü'nce incelendi. İncelemede varillerde kimyasal hammadde atığı bulunduğu tespit edildi. Yapılan araştırmada, varillerin İstanbul'da faaliyet gösteren bir şirkete ait olduğu, nakliyecilik işiyle uğraşan Y.S. tarafından bölgeye bırakıldığı belirlendi. Y.S. gözaltına alınırken şüpheli variller geçici olarak çukura gömüldü.
Sayıştay'ın 'Türkiye'de Atık Yönetimi' raporuna göre atıkların yüzde 5'i kuralına uygun yok ediliyor, yüzde 40'ı yakılıyor, kalanlar evsel atıklarla depolanıyor ve yeraltı sularına karışarak hastalık yapıyor. (aa, Radikal)