Tehlikeli cennetler

Dağ tutkunları için Türkiye çok eşverişli bir ülke. Ege'den Güneydoğu'ya uzanan Toroslar, batıdan doğuya uzanan Karadeniz Dağları ve Kaçkarlar...

İSTANBUL - Dağ tutkunları için Türkiye çok eşverişli bir ülke. Ege'den Güneydoğu'ya uzanan Toroslar, batıdan doğuya uzanan Karadeniz Dağları ve Kaçkarlar, tek başına duran Erciyes, Hasan Dağı ve Ağrı gibi volkanik dağlara yerli ve yabancı dağcı tırmanıyor. Kazdağı, Ilgaz, Işıkdağı, Dedegöl Dağları, Samanlı, Bolu, Sultan Dağı, Uludağ, Afyon-Akdağ gibi çok yüksek olmayan dağlarda da tırmanışlar için uygun parkurlar bulunuyor.
Ağrı Dağı
5 bin 165 metre yüksekliğiyle Anadolu ve Avrupa'nın en yüksek doruğu olan Ağrı Dağı buzulları, insanları, değişik yapısal görünümleri, kar sınırına kadar kaplı otlukları ve çayırlarıyla çekici bir görünüme sahip. Zirvede bir örtü buzulu var. Doğu yüzünde Serdarbulak Yaylası ve 3 bin 896 metre yükseklikteki Küçük Ağrı Dağı yer alıyor. Efsaneye göre Nuh peygamberin gemisi Ağrı Dağı'nın doruğunu kaplayan buzulların altında. Dağa en yakın merkez olan Doğubeyazıt'ta konaklayan dağcılar burada hazırlıklarını tamamlayarak otomobille Eliköyü'ne ulaşıyor. Burada su ikmali yapıldıktan sonra yedi sekiz saatlik yürüyüşle 2 bin 800 metrede ilk kamp yerine varılıyor. İkinci gün 4 bin 200 metrede ikinci kamp kuruluyor. Doruk tırmanışı için krampon, buz kazması ve ip zorunlu. Yaklaşık 10 saatlik tırmanışla zirveye ulaşılıyor. Tırmanışlar için en uygun aylar temmuz, ağustos ve eylül.
Toroslar
Anadolu'nun güney kıyısına paralel uzanan
Toroslar hem yaz hem de kış tırmanışına elverişli. Çok sayıda dağcının çeşitli noktalarından çıkış yapmış olmasına rağmen halen keşfedilmemiş birçok yeri var. Batı Toroslar'da Beydağları ve Akdağlar'da yaklaşık 3 bin metrelik zirveleriyle kış dağcılığı, kanyoning, kaya ve duvar tırmanışı için uygun parkurlar bulunuyor. Orta Toroslar'da Gülek Boğazı'yla ikiye ayrılan Bolkar Dağları ile Aladağlar 3 bin 500-4 bin metrelik zirveleriyle dağcıların ilgisini çeken yerler. Niğde'ye bağlı Darboğaz ve Maden Köyleri'nden çıkışa başlanabiliyor. Bolkarlar'ın güney yönü sayısız mağara ve kanyonlarıyla değişik gezi olanaklarına da sahip.
Küre Dağları, Kaçkarlar
Kastamonu-Bartın arasında yer alan Küre Dağları, içindeki bitki ve hayvan çeşitliliğinin yanı sıra, önemli bir kültürel ve coğrafi mirasa sahip. Muhteşem Valla Kanyonu ve çok eski çağlardan kalan Ilgarini Mağarası bunlardan ikisi.
Ilgarini Mağarası'nın girişi yaklaşık 10 metre çapında. İçerisi çok soğuk. Geniş bir girişten sonra iki kola ayrılıyor. Birincisi düz ve içinde dev sarkıt ve dikitler var. İkinci kol ise aşağı doğru iniyor
Bölgedeki kaya yapısı nedeniyle duvar yükseklikleri 1 bin metreye varan Valla, Çatak gibi kanyonlar var. Valla Kanyonu, birçok dağcının da mezarı oldu.
Karadeniz'in doğusunda yükselen Kaçkarlar olağanüstü yeşil doğasıyla, 3 bin 932 metrelik yüksekliği bulan Verçenik gibi zirveleriyle her mevsimde ve değişik zorlukta çıkışa elverişli. Kış dağcılığının en zorlu parkurlarından birisi de Kaçkarlar.
İki buzuluyla buz tırmanışlarına uygun rotaları var; ama kaya tırmanışı için uygun yerlere sahip değil.
Spil Dağı, Erciyes
1500 metre yükseklikte bulunan Spil Dağı, Manisa'nın güneyinde, doğudan batıya doğru uzanıyor. Deniz seviyesine göre, 50 metreden başlayarak, 1500 metreye kadar yükselen Spil Dağı, Türkiye'deki Milli Parklar'dan biri. Dağın Manisa tarafında, derin vadiler içinde dere yatakları var. Dere suları, kalker kayaları eritip dik ve yüksek kanyon duvarları şeklinde oluşumlar meydana getirmiş. Çok sayıda dik ve sarp tırmanma kayaları, kanyonlar, mağaralar, bacalar, kamp yerleri var.
3 bin 916 metreye kadar ulaşan Erciyes Dağı da dağcıların da gözdelerinden. Sırt rotasından, Şeytan Deresi'nden ve buzulundan tırmanışlar gerçekleştirilen Erciyes, eski bir volkanik dağ.
Kazdağı, Hasandağı, Bakırdağı
Edremit Körfezi'nin kuzeyinde yer alan Kazdağı 1993 yılında milli park ilan edildi ve doğası koruma altına alındı. Derin kanyonlar ve şelaler burayı eşsiz bir tabiat harikası haline getiriyor. Özellikle
amatör dağcıların uğrak yeri.
3 bin 253 metre yüksekliğiyle, Hasandağı da volkanik dağlardan biri. Her düzeyde dağcılık meraklılarının çıkışına uygun. Yukarı Dikmen ve Helvadere Köyleri'nden başlanabilen çıkışta kamp ve tırmanış için en fazla üç gün yeterli.
Bakırdağları, Antalya ile Fethiye arasında. Güneş doğarken vuran ışınların etkisiyle rengi bakır kırmızısına çaldığı için Bakırdağları adı verilmiş.