Tek başına, 125 organ bağışı

Edremit Devlet Hastanesi'nin girişinde, etrafı afişlerle süslü bir masa dikkat çekiyor. Masadaki erkek, gelenlere hararetle bir şeyler anlatıyor. Birkaç dakika sonra ziyaretçi, bir form doldurarak ayrılırken, organ bağışlarına bir yenisi ekleniyor.
Haber: AHMET ERTAN / Arşivi

BALIKESİR - Edremit Devlet Hastanesi'nin girişinde, etrafı afişlerle süslü bir masa dikkat çekiyor. Masadaki erkek, gelenlere hararetle bir şeyler anlatıyor. Birkaç dakika sonra ziyaretçi, bir form doldurarak ayrılırken, organ bağışlarına bir yenisi ekleniyor.
Masadaki görevli, hastanede hizmet veren özel temizlik şirketinin personel şefi Murat Dönmez. Hastaneye tedavi için gelen böbrek hastalarının çaresizliğinden çok etkilenerek, birkaç ay önce organ bağışı kampanyası başlatmak istedi. Hastane yönetiminin de destek vermesiyle, bina girişinde bir organ bağışı masası oluşturdu. İlk beş günde 50 kişinin organlarını bağışlamasını sağlayan Dönmez, hastanenin yeni binasına taşınmasıyla kampanyasını devam ettirdi. Dönmez, son iki ayda da 75 kişiyi, öldükten sonra organ bağışına ikna ederek, sayıyı 125'e çıkarttı.
'Tüm hastanelere yayılmalı'
Dönmez, Türkiye'deki tüm hastane ve belediyelerde organ bağışı masası oluşturulması için girişimlere de başladı: "Yaşayabilmek için organ nakli bekleyen insanlarımızın hayatını kurtarmak, bizlerin duyarlılığına bağlı. Amacım, toplumda bu duyarlılık ve bilinci oluşturmak. Din adamları da organ bağışının dini açıdan sakıncası olmadığını söylüyor."