Tek böbreğini maganda aldı

Çok sıcaktı, balkonda yatmaya karar verdi. Uykuya yeni dalmıştı ki; sol tarafında korkunç bir acı hissetti. Ertesi gün gazetelerde maganda kurşununun sol böbreğini parçaladığı yazıyordu. 'Vurulan' börek alındı, asıl dram bu noktadan sonra başladı.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Çok sıcaktı, balkonda yatmaya karar verdi. Uykuya yeni dalmıştı ki; sol tarafında korkunç bir acı hissetti. Ertesi gün gazetelerde maganda kurşununun sol böbreğini parçaladığı yazıyordu. 'Vurulan' börek alındı, asıl dram bu noktadan sonra başladı. 'Mahkûm olunan' sağ böbrek doğuştan çalışmıyordu. Babası bir böbreğini verdi. 14 yaşındaki bir çocuğa cehennem azabı yaşatan maganda mı? Ondan hâlâ haber yok!
İzmir'in Selçuk ilçesinde oturan İlan ailesi 5 Ağustos 2006 gecesi sıcak yüzünden balkonda yatmaya karar verdi. Evin büyük oğlu 14 yaşındaki Hasret, 04.00 sıralarında büyük bir acıyla uyandı. Babaanne Cemile İlan olayı şöyle anlattı: "Hasret acıyla kıvranıyordu. Hemen hastaneye götürdük. Kurşun sırtından girmiş. Midesi, bir böbreği yaralanmış. Acil ameliyata alındı. Ameliyattan sonra sağlam sandığımız diğer böbreğinin çalışmadığı söylendi. İki ay sonra da oğlum Nezir, oğlu Hasret'e bir böbreğini verdi. Üç ay hastanede yattılar. Sonra defalarca gidip geldik, hâlâ kontrolleri sürüyor. Hasret turp gibi bir çocuktu, o böbreğinin çalışmadığını da bilmiyorduk. Aylarca hastanede kaldı, okuluna gidemedi. Bu yıl da kontroller yüzünden okuluna ara vermek zorunda kaldı. Silah atanın kim olduğunu bilmiyoruz. Olaydan sonra biri yakalandı ama o değilmiş, serbest bırakıldı. Bugüne kadar da kimin vurduğu bulunamadı."
'Bir yılım kayboldu'
Hasret, o geceyi unutamıyor: "Uyanmama neden olan acının nedenini ameliyattan sonra öğrendim. Beni maganda kurşunu yaralamış. İki ameliyat geçirdim. İlki kurşun yüzünden. İkincisi eylülde babamdan alınan böbreğin nakil ameliyatı. Tedavim sürüyor. Bunun dışında kalan zamanımı hastane okulunda yaşıtlarımla oyun oynayıp, resim yaparak geçiriyorum. Okulumu ve arkadaşlarımı çok özledim. Bir yılım kayboldu."
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Olguner, Hasret'in yaralı olarak getirildiğinde acilen ameliyata aldıklarını belirterek, "Mide ve dalak onarıldı ancak böbreği kurtarmak mümkün olmadı. Bir böbreği alırken, mutlaka diğer böbreğe bakarız. Onu kontrol ettiğimizde doğuştan gelişmediğini gördük. Yapacak bir şey yoktu" dedi. Olguner, ameliyattan sonra Hasret'in bir süre diyalize girip çıktığını, ardından babasından böbrek nakli yapıldığını söyledi.