'Tek dişi kalmamış' lastikle Ankara-İstanbul: 1 ölü

'Tek dişi kalmamış' lastikle Ankara-İstanbul: 1 ölü
'Tek dişi kalmamış' lastikle Ankara-İstanbul: 1 ölü
Bolu Dağı geçişinde kayan yolcu otobüsünün bariyerlere çarparak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada bir kişi yaşamını yitirirken, kış lastiği takılmadığı gibi mevcut lastiklerde de hiç diş kalmadığı görüldü.

BOLU - TEM’in Bolu Dağı geçişinde karla kaplı yolda kayan yolcu otobüsünün bariyerlere çarparak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada ölen kişinin 25 yaşındaki Erkan Topaloğlu olduğu belirlendi. Bolu ve Düzce’de bulunan hastanelerde tedavi altına alınan 10 yaralıdan kimlikleri belirlenenen yaralılar otobüs sürücüsü Yılmaz Avuş, Birsen Şentürk, Fatma Baba, Cengiz Özatalay, Serdar Budak, Abdulvahap Akyıldız, Cüneyt Bağcı, Selver Öz.
Bolu Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Müdürlüğü ekipleri, kaza sırasında bir lastiği yerinden çıkan otobüste incelemede bulundu. Trafik ekipleri yolcu otobüsünde kış lastiği bulunmadığını tespit etti. Kanuna göre yolcu ve yük taşımacılığı yapan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu bulunurken, Ankara ’dan İstanbul ’a giden yolcu otobüsünün lastiklerinde diş bulunmaması dikkat çekti. Polis, yolcu otobüsünde kış lastiği bulunmaması nedeniyle Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1a maddesine göre, "Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanmak" suçundan 77 TL ceza kesti. (dha)