Tek DVD'yle binlerce film

Tek DVD'yle binlerce film
Tek DVD'yle binlerce film

Prof. Ekmel Özbay, ?Işığın doğadaki davranışını değiştirdik? diyor. FOTOĞRAF: SELMA KASAP / AA

Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi, DVD'lerin kapasitesini binlerce kat artırabilecek teknoloji geliştirdi

ANKARA - Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (NANOTAM), görüntü veren ve kayıt yapan DVD’lerin kapasitelerini günümüzdekinden binlerce kat arttıracak yeni bir teknoloji geliştirildi. Bilkent Üniversitesi NANOTAM Başkanı Prof. Dr. Ekmel Özbay’ın başkanlığında doktora öğrencileri Özgür Attila Çakmak ve Koray Aydın tarafından geliştirilen nanoteknoloji tabanlı meta malzemeler, yeni nesil DVD’lere uygulanırsa, bir DVD’ye binlerce filmin kaydedilmesi mümkün olacak.
Yeni teknolojiyle ilgili bilimsel makele dünyanın en prestijli bilim dergilerinden ‘Physical Review Letters’ dergisinde yayımlandı.

DVD’de temel prensip

Çalışmasıyla ilgili Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Özbay,  DVD teknolojisinde kullanılan temel prensibin DVD yüzeyine uygulanan ışığın bilgiyi yazmasına ve okumasına bağlı olduğunu ve bu durumda bir DVD’ye daha fazla bilgi yazmak için ışığın mümkün olduğunca küçük bir noktaya odaklanması gerektiğini anlattı.
Fizik kurallarına göre ışığın dalga boyundan daha küçük boyutlarda odaklanamadığını belirten Özbay, bu nedenle günümüzün en yüksek kapasiteli Blu-Ray DVD’lerinde bile elde edilebilecek en yüksek saklama kapasitesinin bu ‘doğa kanunu’ ile sınırlı olduğunu belirtti.
Bilkent Üniversitesi NANOTAM’da geliştirilen metamalzemelerin doğada rastlanmayan özelliklere sahip olduklarını dile getiren Özbay, şöyle konuştu: “Bu anlamda ‘sihirli’ olarak da nitelendirilen metamalzemeleri kullanarak dalgaboyundan çok daha küçük bir alandan geçen ışık miktarını binlerce kat arttırabilen yeni bir teknoloji geliştirdik. Bu teknoloji sayesinde dijital bilgiler DVD’lere çok daha küçük alanlara yazılabilecek ve bilgi depolama kapasiteleri binlerce kat arttılabilecek.”
Günümüzde 50-100 Gbyte ile sınırlı olan DVD kapasitelerinin en az bin kat arttırılabilecek bir teknolojiyi geliştirdiklerini bildiren Özbay, şunları anlattı: “Yaptığımız araştırmalar sonucunda ışığın doğadaki davranışını değiştirdik. Yani sihirli özelliklere sahip yeni bir nanomalzeme geliştirdik ve bu malzemeyi kullanarak ışığın çok küçük bir alandan geçebileceğini gösterdik. Dünyanın önemli dergilerinden ‘Physical Review Letters’da yayımlanan bu çalışmamız bu konuda büyük yankı uyandırdı.”

‘Türkiye’de zor’

Türkiye’de kullanılan tüm DVD’lerin okuyucu ve kayıt teknolojilerinin yurtdışı kaynaklı olduğunu anımsatan Özbay, “Ne yazık ki şu aşamada geliştirdiğimiz bu teknolojiyi Türkiye’de değerlendirebilecek bir şirket bulunmuyor” dedi.
Prof. Dr. Ekmel Özbay, çalışmalarıyla süper DVD’lerin üretim yolunun açıldığını, böylelikle bir DVD’ye binlerce filmin aynı anda kaydedilebileceğini bildirdi. (Radikal)