'Tek hava sahası' için KKTC ve EASA koşulu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AB'nin 'Tek hava sahasına dahil olun' önerisine KKTC'ye yönelik izolasyonların kaldırılması ve Avrupa Uçuş Emniyeti Otoritesi'ne (EASA) üyelik şartıyla olumlu bakabileceklerini söyledi.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AB'nin 'Tek hava sahasına dahil olun' önerisine KKTC'ye yönelik izolasyonların kaldırılması ve Avrupa Uçuş Emniyeti Otoritesi'ne (EASA) üyelik şartıyla olumlu bakabileceklerini söyledi. AB İlerleme Raporu'nun ulaştırma politikalarıyla ilgili bölümlerini değerlendiren Yıldırım, AB Ulaştırma Komiseri Loyola de Palacio'nun kısa süre önce Ankara'daki temaslarında gündeme getirdiği konuları şöyle anlattı: "Bize dediler ki, 'Hemen tek hava sahasına dahil olun. Aynı zamanda teker teker ülkelerle anlaşma imzalayın.' Biz de 'İnceleyelim' dedik. Peşin reddetmekten yana değilim, ama ne alıp vereceğimize bağlı. O nedenle durumu biraz ağırdan aldık."
'Dolaylı anlaşmalarla zaten tanıyoruz'
Yıldırım, tek hava sahası denildiğinde Güney Kıbrıs'ın tanınması sonucunun doğacağının hatırlatılması üzerine, "Tabii ki böyle bir durum doğuyor. Ama biz dolaylı anlaşmalarla zaten tanıyoruz. Ortada fiili bir durum var. Aslında bunun sürdürülebilirliği yok. Bu KKTC'yle beraber çözüme kavuşturulmalı" dedi.
Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Palacio'ya hem EASA'ya Türkiye'nin üyeliği, hem de KKTC'ye yönelik izolasyonların kaldırılması şartını sunduklarını da belirtti.
'Avrupa Tek Hava Sahası'nın oluşturulması için dört taslak düzenleme bu yıl Avrupa Konseyi'nde kabul edildi. Bu alana ilişkin yapılan düzenlemeler, hava sahasının gelecekteki kapasite ve güvenlik ihtiyacı için kontrol altına alınmasını, Avrupa hava trafik kontrol sisteminin bütünüyle yenilenmesini içeriyor. Tek hava sahasıyla ulusal sınırların kaldırılması amaçlanıyor.
Türkiye'nin endişesi
Türkiye'nin tek hava sahası konusundaki bir başka endişesi de söz konusu uygulamayla uluslararası havayolu şirketlerinin diledikleri gibi Türk piyasasına girmesi ihtimali. Uluslararası havayolu şirketlerinin piyasaya girmesiyle başta THY olmak üzere, sektöre yeni giren havayolu şirketlerinin pazar payı daralmış olacak.