Tek hayali Sultanahmet

Virginia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emine Vadud'un New York'ta kadınlı erkekli cemaate cuma namazı kıldırmasıyla başlayan 'Müslüman Kadınların Özgürlük Turu' ABD'de yayılmaya başladı.
Haber: NAFİZ ALBAYRAK / Arşivi

BOSTON - Virginia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emine Vadud'un New York'ta kadınlı erkekli cemaate cuma namazı kıldırmasıyla başlayan 'Müslüman Kadınların Özgürlük Turu' ABD'de yayılmaya başladı. Vadud'un ardından, 'Mekke'de Tek Başına' (Standing Alone in Macca) adlı kitabın yazarı, gazeteci Esra Q. Numani, Massachussetts eyaletine bağlı Waltham kentindeki Brandies Üniversitesi'nde akşam namazı kıldırdı. Önceki gün de üniversite öğrencisi Nakia Jackson, Newton'da kadınlı erkekli gruba cuma namazı kıldırdı.
Charles Irmağı kenarındaki açık bir alanda kılınan cuma namazı sonrası soruları yanıtlayan Numani, şöyle konuştu: "Bir gün, Sultanahmet Camii'nde, bir kadının imamlık yaptığını, cemaatin de kadın-erkek ayırımı yapılmaksızın yan yana saf tutabildiğini hayal etmek ne güzel. Sultanahmet Camii'nde namaz kıldırmak benim hayallerimi süslüyor.
Olumsuz tepkilerin yanı sıra, Türkiye' deki Müslüman kardeşlerimizden, hem erkeklerden hem de kadınlardan girişimimizi destekleyen mesajlar alıyorum. Türkiye'de kadınların cenaze namazında erkeklerle yan yana saf tutması, Türkiye'nin İslam'a çağdaş bakışının bir yansıması. ABD'de bile bu hak tanınmıyor."
Kaddafi tepki verdi
Esra Numani'ye, Libya lideri Muammer Kaddafi'den de sert tepki geldi. Kaddafi'nin, "Kadınların öne çıkıp cemaate namaz kıldırması milyonlarca Usame Bin Ladin'in ortaya çıkmasına yol açar" sözlerine Esra Numani, "Bu sözler erkek egemenliğini ve statükoyu korumaya ve kadını ezik bırakmaya çalışan bir düşüncenin ürünüdür" diye yanıt verdi.
Nakia Jackson da, Prof. Emine Vadud hakkında fetva verileceği söylentilerine tepki gösterdi. Jackson, "Bin Ladin'in kendisi hepimize karşı bir tehdit" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7421317421310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.