Tek kuruşsuz Avrupa

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) projesi, tek kuruş ödemeden yeni bir ülke tanımak, bir dili yaşayarak öğrenmek isteyen gençleri bekliyor. Üstelik tek kuruş ödemeden.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) projesi, tek kuruş ödemeden yeni bir ülke tanımak, bir dili yaşayarak öğrenmek isteyen gençleri bekliyor. Üstelik tek kuruş ödemeden.
AGH, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından 1 Haziran'dan beri yürütülen bir projeyle 18-25 yaş arası gençlere bir AB ülkesinde, 6-12 ay ya da 3-24 hafta arasında gönüllü çalışma olanağı sağlanacak. Bugüne kadar proje kapsamında Türkiye'den 19 AB ülkesine 82 genç gitti, 12 AB ülkesinden de 25 genç Türkiye'ye geldi. AGH'ye başvuru için yaş sınırlaması dışında, 'eğitim, ekonomik durum, yabancı dil' benzeri hiçbir kriter aranmıyor. Başvuru ücretsiz. Yeme-içme-ulaşım-konaklama-vize gibi her türlü harcamayı da 'Ulusal Ajans'lar karşılıyor. Gençlere, gittikleri ülkenin ekonomik durumuna göre belirlenmiş cep harçlığı veriliyor.
Adım adım başvuru
AGH'ye bireysel başvuru yok. Öncelikle tüzel kişiliği olan bir sivil toplum kuruluşu (STK) bulmak gerek. Tüm masrafı Ulusal Ajans karşılandığından, 'gönderen' STK maddi külfete girmiyor. www.genclik.gov.tr sitesinde, deneyimli gönderici kuruluşlar listesine ulaşmak mümkün. 'Gönderen' il, ilçe veya köyde kurulu güzelleştirme dernekleri bile olabilir.
İkinci adım, 'ev sahibi' kuruluşu bulmak. 'www.sosforevs.org.'da ilgi duyduğu projeyi seçmek gencin, gerekli bağlantıyı kurmak ise 'gönderici' STK'nın görevi. Ev sahibi kuruluş talebi kabul ederse, yıl içinde beş başvuru döneminde form doldurup Ulusal Ajans Gençlik Koordinatörlüğü'ne başvurmak gerekiyor. Başvurular üç ayda sonuçlanıyor, sonuç olumluysa bir ay içinde yolculuk başlıyor.
Projede görev alınacak süreyi gençler, çalışma saatlerini ev sahibi kuruluş belirliyor. Haftada 30-35 saatlik iş yükünün dört-beş saati dil eğitimine ayrılıyor. Gönderen kuruluş Ulusal Ajans'tan her bir genç için 480 avro ile gönüllünün kalacağı her ay için 18 avro alıyor. Ev sahibi kuruluşa ise 480 avro ile gönüllünün kalacağı her ay için 300 avro ödeniyor.
5 bin avro proje desteği
Döndükten sonra iki yıl içinde 'geleceğin sermayesi' adı altında bir proje geliştiren gençlere AB tarafından 5 bin avroya kadar maddi destek de veriliyor. Desteklenen projeler arasında yaşanan tecrübeleri paylaşmak için bir kitap yazmak da yer alabiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7539017539010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.