Tek odada 14 nefes

Tek odada 14 nefes
Tek odada 14 nefes
Bitlis'in Hizan ilçesinde tek odalı harabe bir evde yaşam mücadelesi veren 14 nüfuslu Yaygaç ailesi, hayırseverlerden yardım bekliyor.

RADİKAL - Hizan ilçesinde yaşayan 14 nüfuslu Yaygaç ailesi, harabeye dönmüş tek odalı evde köylülerin yardımıyla hayata tutunuyor.
İlçeye bağlı Gayda köyü Yolağzı mezrasında yaşayan ve tüm ihtiyaçlarını tek odaya sığdırmak zorunda kalan 14 nüfuslu aile , kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Baba Alaattin Yaygaç, yaptığı açıklamada, mezradaki evinin 2 yıl önce yıkıldığını ve maddi durumu kötü olduğu için köye 2 kilometre uzaklıktaki tek odalı toprak evde yaşamaya başladıklarını söyledi.

Evdeki tek odanın adeta harabe halde olduğunu anlatan Yaygaç, köylüler ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından aldığı yardımlarla 12 çocuğunun ve eşinin geçimini sağlamaya çalıştığını ifade etti.

Yaygaç, 1981 yılında verem hastalığına yakalandığını ve iyileşmesinin 6 yıl sürdüğünü bildirerek, şunları kaydetti: "Daha sonra çalışıp çocuklarına bakmak istedim. Ancak 1993 yılında kazasında bacağımı kaybettim. Ayağımda platin var. Mezraya 2 kilometre uzaklıktaki tek odalı evde, 12 çocuğum ve eşimle yaşıyorum. Kaldığım yere ev bile denilemez. Bir ahırda yaşıyorum. Yetkililerden yardım ve destek bekliyorum. Hastalıklarımdan dolayı hiçbir iş yapacak güçte değilim. Köyde bir harabe evim vardı o da yıkıldı. İmkanlarım olmadığı için köyde kendime ev yapamadım."

TEK İSTEĞİ BİR EV

Ailesiyle yaşamını daha iyi şartlarda sürdüreceği bir eve ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Yaygaç, tek umudunun hayırsever iş adamları olduğunu dile getirdi.

Yaygaç, çocuklarının okul çağında olduğuna ve eğitim masraflarını karşılayamadığına değinerek, "Çocuklarımı sağlıklı şekilde barındırmayı ve ihtiyaçlarını karşılamayı istiyorum. Tek isteğim bir evimin olması. Ayaklarımda platin olmasa çalışır çocuklarımı yine okuturum. Geçimimi sağlayacak güçte değilim. Devlet büyüklerinden ve hayırsever iş adamlarından destek bekliyorum" diye konuştu.
AA


  ETİKETLER:

  Aile

  ,

  Okul

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  sosyal