'Tek sorun para değil'

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin, üniversiteler yeni öğretim yılına başlarken...

İSTANBUL - Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin, üniversiteler yeni öğretim yılına başlarken, artık rektörlerin bile sorunları kamuoyu önünde dile getirmeye başladığına dikat çekti.
"Dernek olarak yıllardır yorulmadan seslendirdiğimiz sorunların hiç olmazsa bir bölümünün giderek üniversite yöneticilerini de rahatsız ettiğini görüyoruz" diyen Prof. Erdin, rektörlerin yalnızca mali sıkıntıları dile getirdiğini de vurguladı. Prof. Erdin, gerek eğitim gerek araştırmada kaliteyi yükseltmek için mali kaynak kadar YÖK'ün empoze ettiği otoriter ve hiyerarşik yönetimden vazgeçilmesinin de önemine değindi. Erdin şöyle devam etti:
"Sıkıntıya karşın kamu üniversiteleri 2002 yılı bütçelerinde öngörülen artışın yetersizliğini, siyasi iktidarların da, genç kuşakları yetiştirme misyonu taşıyan üniversitelerin sorunlarını göz ardı ettiği izlenimini veriyor."
'Gelecek kararıyor'
Öğretim elemanlarının satın alma gücündeki aşınmanın, akademisyenliği cazip olmaktan çıkardığını ifade eden Erdin, "Parlak gençlerin akademisyenliği tercih etmemesi, üniversitelerin geleceğini karartıyor. Çok değerli bilim insanları, gerek maddi sıkıntı nedeniyle gerek kamu üniversitelerinde
yaşanan olumsuzlukları, yöneticilerden
gelen baskıları ve karar alma sürecinden
dışlanmayı kabul etmeyerek ayrılıyor" dedi.