Tek tek kapıları çalmak usule aykırı!

Tek tek kapıları çalmak usule aykırı!
Tek tek kapıları çalmak usule aykırı!

Veysel Demir, ölümlerin yırtık bir borudan kaynaklandığını söyledi.

*Yedi üniversiteli gencin, doğalgaz ekibi apartmandayken henüz ölmediği iddia edilirken, Başkent Doğalgaz Genel Müdürü Demir, ekibin kapıdan dönüşünü savundu
*'Başkent Doğalgaz'ın evin içine bakma hadisesi yoktur. Her dairenin kapısını çalıp gece 'Gaz ihbarı geldi, kontrol edebilir miyiz' demek bana çok mantıklı gelmiyor'

ANKARA - Yılbaşı gecesi yedi üniversiteli gencin öldüğü doğalgaz faciası, Türkiye’nin gündemine otururken, fatura, yırtık bir boruya kesildi.
Başkent Doğalgaz Genel Müdürü Veysel Demir, yeni yılın ilk gününde sabaha karşı hayatını kaybeden yedi Bilkent Üniversitesi hazırlık bölümü öğrencisinin ihmal kurbanı olduğu iddialarına basın toplantısıyla açıklık getirdi:
“Sabah saat 5.09’da polis imdattan doğalgaz ihbar hattı 187’ye ihbar aldık. Arkadaşlar 10 dakikada intikal etmiş. Zehirlenen aileyi hastaneye götürdüklerini görmüşler. Bizim arkadaşlar da apartmana girip gazı kesmiş. 4 numaralı dairenin kapısı kapalıymış, kimseyle temas olamamış. Polis bize geldi, ekip istedi. Ölçüm cihazıyla tespit yapıldığında karbonmonoksit yayıldığı tespit edilmiş. Ancak nereden olduğunu belirleyememişler. Savcının gelmesini beklemişler.”
Bilirkişi raporuna göre, ‘ölümlerin olduğu dairede kombiden bacaya takılan alüminyum fleks bağlantı borusunun çürüdüğü, delik olduğunun anlaşıldığını’ belirten Demir, bu nedenle yanmış olan atık gazın bacaya gitmeden ortama yayıldığının ve zehirlenmelerin bundan kaynaklandığının belirlendiğini ifade etti.
Zehirlenen ailenin ihbarıyla gelen ekibin apartmanda gaz sızıntısı tespit etmediğini belirten Demir, “Arkadaşlar ihbar aldıklarında acil yöntemleri var. Daha dış kapıyı açtıklarında ölçüm yaparlar. Bu ölçüm cihazı doğalgaza ve karbonmonoksite duyarlıdır. Ötmeye başlar. O gün de giden arkadaş bu rutin işi yapmıştır. Tespiti şudur: Dışarıdaki alanlarda hiçbir sızıntı yoktur. Karbonmonoksit sızıntısı yoktur. Ölçüm yaptılar, doğalgaz kaçağı bulunmadığını tespit edip geri döndüler.”
Demir, tüm dairelerin kontrol edilmemesini eleştirenlere şu yanıtı verdi:
“Başkent Doğalgaz’ın evin içine bakma hadisesi yoktur. Bu arızaların, bacaların yıllık bakımı da apartman yönetimine ve evin içindekilere aittir. Her dairenin kapısını çalıp gece saat 02.00’de 03.00’te ‘gaz ihbarı geldi, kontrol edebilir miyiz’ demek bana çok mantıklı gelmiyor. Eğer bir sorumlu bulunmak isteniyorsa, ben bu sorumluluğu üstüme alıyorum. Soruşturma açılmasını talep ediyorum.” dedi. 

CHP’li Ateş: Ölümler 06.00’da
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ateş ise  doğalgaz ekibinin saat 05.09’da olay yerine gittiğini, ancak ölümlerin saat 06.00’da olduğunun sanıldığını belirtti. Ateş, ailelerin talebi üzerine konuyu Meclis’e taşıyacaklarını söyledi. (Radikal)