'Tek tip elbise AB'ye uygun'

Adalet Bakanı Çiçek, cezaevlerinde tek tip elbise, zorla çalıştırma ve protestoya ağır ceza getirecek tasarının AB'ye uygun olduğunu söyledi. Çiçek, "Orasının cezaevi olduğu unutulmasın" diye konuştu.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer ve Avrupa Konseyi Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Adli İşbirliği Bölümü Direktörü Roberto Lamponi'ye dün,
'Yargının modernizasyonu ve cezaevi reformu projesi' hakkında bilgi verdi. Çiçek, reform projesinin AB ile üyelik sürecinde müzakere tarihi bekleyen Türkiye'nin yargıyla ilgili taahhütlerinin yerine getirilmesini kolaylaştıracağını söyledi.
Çiçek, TBMM gündeminde bulunan ve cezaevlerinde 12 eylül döneminde uygulanan tek tip elbise, zorla çalıştırma, suskun protestoya bile ağır ceza gibi tartışmalı hükümleri savundu ve bunların değiştirilmeden yasalaştırılacağı mesajını verdi. Bakan Çiçek, "Bizim yapmak istediğimiz şey, AB standartlarının gerisinde kalmamak. Meclis'e gönderdiğimiz düzenleme de bununla paralel. Orasının bir ceza ve tutukevi olduğunu unutmamak lazım. Elbette orada da bazı kurallar olacak. Yapılanlar AB'ye uygun" dedi.