TEKEL işçileri eylemlerinin 15. gününde

TEKEL işçilerinin eylemi 15. gününde de devam ediyor. Özlük haklarıyla diğer kamu kurum ve kuruluşlarına geçebilmek 15 gündür eylem yapan TEKEL işçilerinin TÜRK-İŞ Genel Merkezi önündeki bekleyişi sürüyor.
TEKEL işçilerinin eylemi 15. gününde de devam ediyor. Özlük haklarıyla diğer kamu kurum ve kuruluşlarına geçebilmek için 15 gündür eylem yapan TEKEL işçilerinin TÜRK-İŞ Genel Merkezi önündeki bekleyişi sürüyor.
Eylemin 10.gününde Başkanlar Kurulu’nu toplayarak sürekli eylemlilik kararı alan TÜRK-İŞ Yönetimi dün bu çerçevede 81 ilden gelen şube başkan ve yöneticileriyle Güvenpark’ta bir araya gelmişti. TÜRK-İŞ yöneticileri burada yapılan basın açıklamasının ardından TBMM’ye giderek MHP grubunu ziyaret etmişti. TÜRK-İŞ yönetimi bugün de 30 kişilik bir heyetle TBMM’de CHP grubunu ziyaret edecek. Yarın da TÜRK-İŞ Başkanlar tekrar toplanarak durum değerlendirmesi yapacak.

"İŞ AKDİ FESİHLERİ GELMEYE BAŞLADI"
TÜRK-İŞ Genel Merkezi önünde eylem yapan ve Diyarbakır’dan gelen Müzeyyen Yalçın, yaprak tütün fabrikasında çalıştığını söyleyerek, çalıştığı fabrikanın kapatıldığını ifade etti. İş akdi fesihlerinin kimi işçilerin adreslerine gelmeye başladığını öne süren Müzeyyen Yalçın, kendisinin de fabrikanın kapatılma yazısının geldiği güne kadar çalıştığını savundu. TEKEL işçisi Yalçın, çalışanlara yıllık izin verilmemesi yönünde fabrika müdürlerine yazı geldiğini iddia etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın DEİK Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamaya atıfta bulunan işçi Yalçın, TEKEL işçilerinin büyük bir kısmının yetimhanelerde yetişen insanlar olduğunu ileri sürdü.

RAPOR VERİLMEMESİ İÇİN BASKI YAPILDIĞI İDDİASI
15 gündür Ankara’da eyleme aralıksız devam eden işçilerin yanı sıra izni biten, raporu dolan birçok işçi memleketlerine dönüyor. Bazı işçiler, işçilere rapor verilmemesi için hastanelere baskı yapıldığını, yıllık, ücretli ve idari izin verilmemesi için de fabrika müdürlerine baskı yapıldığını iddia etti. İşçilere gecekondu semtlerinde ikamet eden kadınlar çeşitli hamur işleri yaparak getiriyor. Ankaralı 75 yaşındaki Lütfiye Kaya, TÜRK-İŞ Genel Merkezi önünde, yalnızca TEKEL işçisinin değil, sınıf mücadelesinin verildiği kanısında olduğunu öne sürerek, hareketin genişlemesi taraftarı olduğunu iddia etti. Kaya, işçilerin birleşip, işbirlikçilere karşı çıkması gerektiğini ileri sürerek, desteğinin nedenini böyle açıkladı. (ANKA)