TEKEL işçileri kefen giydi!

TEKEL işçileri kefen giydi!
TEKEL işçileri kefen giydi!
TEKEL işçileri eylemlerine devam ediyor. İşçiler hükümeti kefen giyerek protesto etti

 


ANKARA- Senelerdir Tekel'in fabrikalarında tütün sarıp ekonomiye güç katan Tekel işçileri, özelleştirmenin ardından çıkarılan 4c maddesi ile ellerinden alınan haklarını geri almak için 6 gündür evlerinden ve ailelerinden uzakta Ankara'da mücadele veriyorlar. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslerini duyurmak için Tokat, Mersin, Bursa, Muş gibi Türkiye'nin dört bir yanından gelen Tekel işçileri geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri eylemde polisin yoğun müdahalesine karşın, 'hakkımızı alana kadar buradayız' demeye devam ediyor.  İşçiler kefen giyerek hükümeti protesto ettiler.
TÜRK-İŞ Genel Merkezi önünde eylemlerini sürdüren TEKEL işçilerini  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DSP Genel Başkanı Masum Türker destek ziyaretinde bulundu.
DİSK Başkanı Çelebi, TEKEL işçilerinin, verdiği mücadelede yalnız olmadığını belirten Çelebi, "Şunu bilin size yapılan saldırılar DİSK’e de yapılmıştır, işçi sınıfına da yapılmıştır. Başbakan ’ayaklar baş olursa kıyamet kopar’ dedi. Esas kıyamet sizin başbakanlığınızdan dolayı kopuyor. Başbakan bu ülkenin değerlerini üreten işçisini daha tanıyamamış" diye konuştu. DİSK olarak TÜRK-İŞ ile elele vererek dayanışmaya söz veren Çelebi, "Omuz omuza bedeli ne olursa olsun yürümeye, eylem yapmaya, üretimden gelen gücü kullanmaya ve genel greve hazırız. Bütün sendikalara çağrı yapıyorum. Gelin bu TEKEL oyununu bozalım. Buna son verelim" dedi.
DSP Genel Başkanı Türker de TEKEL işçilerininin yalnız olmadıklarını söyledi. Memurların 25 Kasımda yaptığı bir günlük uyarı grevine katılanlardan bazı demiryolu çalışanlarının açığa aldığını ifade eden Türker, hükümetin emekçilere yönelik operasyonlarının devam ettiğini savundu. Hükümet adına hiç kimsenin emekçilerle muhatap olma cesaretini gösteremediğini öne süren Türker, "Emek olmadan Türkiye’nin varolamayacağını bilenlerdeniz. Bazı arkadaşlarınız ’AKP’ye oy verdim’ diye bileklerini kesiyor. Bileklerinizi kesmeyin, AKP’nin biletini kesin" diye konuştu.

 
4c nedir?
 

Günlerdir Tekel işçilerinin alanlarda eylem yapmalarının temel sebebi 4 c olarak bilinen kamu kurum ve kuruluşlarını özelleştirmesinin ardından işsiz kalan işçilerin başka kurum ve kuruluşlarda geçici istihdam edilmelerini sağlayan 657 sayılı devlet memurları Kanunun 4. maddesinin c fıkrası. Tekel işçilerinin günlerdir alanlarda mücadele etmesine neden olan söz konusu hüküm ile başka kamu kurumlarında istihdam edilecek geçici personele, tahsil dereceleri dikkate alınarak belirlenecek brüt aylık ücretler ödenecek. Bu ücret dışında herhangi bir ad altında ücret ödenmez ve sözleşmelerine bu yönde hüküm konulamayacak. Ayrıca bu ücretler kanunda üst sınır olarak belirlenmiştir, asıl ücret gidecekleri kurumlarca ayrıca belirlenecek.