Tekel işçilerine CHP'li vekillerden destek

Tekel işçilerine CHP'li vekillerden destek
Tekel işçilerine CHP'li vekillerden destek
TEKEL İşçilerinin eylemleri 6. gününe girerken, Türk-İş Genel Merkezi önünde destek ziyaretleri de sürüyor.

Tekel işçilerini ziyaret eden TÜRK-İŞ eski Genel Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Meral, Başbakan Erdoğan’a hitaben" Ya kul hakkı yeme; ya da camii’ye gitme" diye seslendi. 

Tekel işçilerini ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili ve TÜRK-İŞ eski Genel Başkanı Bayram Meral, burada yaptığı konuşmada, "Atalarımız bu ülkenin kurtuluşu için karda yattı, analarımız bacılarımız mermi taşıdı. Karda bayırda da yatsak, aç da kalsak, haklarımızı alarak gideceğiz" dedi.

‘Ya kul hakkı yeme ya da Camii’ye gitme’

Konuşmasında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen Meral, "TEKEL işçisi yeni bir hak istemiyor. Bir yanlış anlama, yanlış anlatma var. Emek ve emekçiyle uğraşma. Yetimin hakkını yeme, kul hakkı yeme ya da camiye gitme" diye seslendi. Meral, eylemdeki tekel işçilerine de seslenerek, Meral, "Sizden bir isteğim var. Yıllarca meydanlarda birlikte olduk. O zaman da işçiyi dikkate almayanları tarihe gömdünüz, yine öyle yapın" dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk de yıllardan sonra ilk kez Türk işçisinin, köylüsünün kendilerine kurulan tuzakları görerek, haklarını almak için yollara düştüklerini ifade ederek, "Devletin polis gücünü terörist önünde diz çöktüren siyasal iktidar, işçilerin üzerine panzerle biber gazı atmaktan geri durmadı. 80 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca kurulan tesisler, birikim, alın teri uluslararası sermayeye peşkeş çektirmeyeceğiz. Birliğimiz, bütünlüğümüzü kesinlikle bozmayacağız" diye konuştu.
Konuşmalar sırasında işçiler, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a seslenerek, "Baykal buraya" şeklinde slogan attılar.

Öte yanandan, Abdi İpekçi Parkı’ndaki polis müdahalesi sırasında omuriliğinden darbe alan sonra da hastaneye kaldırılan tekel işçinin sağlık durumunun ağırlaştığı ve felç olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu öğrenildi. (anka)