Tekerlekli sandalyeyle 24 saat tur atacak

Tekerlekli sandalyeyle Almanya'dan Türkiye'ye gelen Thomas Hoffmarck, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nın çevresindeki turuna başladı.

İSTANBUL - Tekerlekli sandalyeyle Almanya'dan Türkiye'ye gelen Thomas Hoffmarck, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nın çevresindeki turuna başladı. Engellilere destek kampanyası için 24 saat boyunca anıtın çevresinde dönecek olan Hoffmarck, 127 gün önce Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum tarafından uğurlanmıştı. Hoffmarck'ın Türkiye sevgisi ise iki yıl önce İstanbul gezisiyle başladı.
Hoffmarck, 15 yıl önce maden ocağında çalışırken kömür kamyonlarının arasında kaldı Artık belden aşağısını kullanamıyordu. Hayata küsmek yerine tüm engelliler için çalışmaya başladı. Pek çok kampanya örgütledi, basketbol ve yelkenle ilgilendi. İki yıl önce İstanbul'a geldiğinde koltuk değnekleriyle zorlukla yürümeye çabalayan 14 yaşında bir kızı görünce, kendi tekerlekli sandalyesini ona hediye etti. Türkiye için de bir kampanya düzenlemeye karar verdi. 25 Temmuz'da Almanya'da oynanan Fenerbahçe-Köln maçında, Christoph Daum tarafından yolcu edildi. Günde 11 saat yop alarak 127 günde Türkiye'ye ulaştı. Hoffmarck, "3 bin 400 kilometre geldim. Engelli insanın toplumun içinde olması gerektiğini düşünüyorum. Türk halkının büyük bir yüreği var" dedi. Hoffmarck, maraton süresince İstanbul Vakfı'na bağışta bulunulmasını da istedi.
'Engelliler Günü'
Bugün Dünya Özürlüler Günü. Dünyada engelli nüfusu 500 milyon. Başbakanlık Özürlüler İdaresi'nden alınan bilgiye göre, Türkiye'de de nüfusun yüzde 12.29'u yani 8.5 milyon kişi engelli. Erkeklerde bu oran 11.10, kadınlarda yüzde 13.45.