Tekin için araştırma

Kanlı Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesinin bombalanmasına dair davada soruşturma genişletildi. Mahkeme, emekli yüzbaşı Tekin ve Öztürk'ün dosyalarını, 'davayla ilişkili olabileceği' için istedi; ama bombaların kaynağının araştırılması talebi reddedildi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıç Mustafa Yücel Özbilgin'in ölümüyle sonuçlanan Danıştay saldırısıyla Cumhuriyet Gazetesi'ne üç ayrı bomba atılmasıyla ilgili davayı görüşen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, res'en soruşturmayı genişletti. Mahkeme davayla ilişkili olabileceği düşüncesiyle
İstanbul'da 'terör örgütü üyeliği ve devlete ait gizli belgeleri elde etmek' suçundan tutuklanan emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin ve Başçavuş Murat Öztürk hakkındaki dosya örneğinin istenmesine karar verdi. İstanbul'daki soruşturmada Tekin ve arkadaşları hakkında yeni bulgulara ulaşıldı. Ancak, mahkemenin koyduğu yayın yasağı bu bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmasını engelledi.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dünkü duruşmada kararın açıklaması bekleniyordu. Ancak Mahkeme Başkanı M.Orhan Karadeniz, Ümraniye'de
27 el bombası ve TNT kalıplarının bulunmasından sonra tutuklanan astsubay Oktay Yıldırım, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve Başçavuş Murat Öztürk hakkındaki dosya nedeniyle resen soruşturmanın genişletilmesine karar verdiklerini söyledi. Mahkeme heyeti, "Danıştay saldırısı soruşturmasına adı karışan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve Başçavuş Mahmut Öztürk hakkında İstanbul Başsavcıvekilliği'nce sürdürülen soruşturmanın görülen davayla ilişkili olup olmadığının tespiti yönünden soruşturma evrakının onaylı birer örneğinin gönderilmesi için İstanbul Başsavcılığı'na yazı yazılmasına" karar verdi.
Bomba talebine yine ret
Mahkeme dün verdiği resen soruşturmanın genişletilmesi kararına rağmen, müdahil ve sanık avukatlarının soruşturmanın genişletilmesine yönelik taleplerini bir kez daha reddetti.
Reddedilen talepler arasında Cumhuriyet gazetesine atılan bombaların menşeinin araştırılması da vardı. Mahkemenin, İstanbul'da bombalarla yakalanan emekli astsubay Oktay Yıldırım dosyasından bahsetmemesi de dikkat çekti.
Tutuklu sanıkların tahliye talebi de suçun niteliği ve delil durumunu dikkate alarak mahkeme tarafından reddedildi.