@ismailsaymaz

Tekirdağ F Tipi'nde ne oluyor?

Tekirdağ F Tipi'nde ne oluyor?
Tekirdağ F Tipi'nde ne oluyor?
Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Cezaevi Müdürü Haydar Ali Ak hakkında, bir tutuklunun kolunu kırmak, bir diğerini yumruklamak, kendisine 'Günaydın' demeyen tutukluya tek kişilik hücre cezası uygulatmak gibi iddialarla suç duyurusunda bulunuldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde, ‘Haydar Ali Müdür’ ayaklanması yaşanıyor. Tutuklu ve hükümlülerin şikayetçi olduğu Müdür Haydar Ali A ile son bir yıl içerisindeki 25 iddiadan bazıları şöyle: bir tutuklunun kolunu kırmak, bir diğerini yumruklamak, kendisine “Günaydın” demeyen bir tutukluya tek kişilik hücre cezası uygulatmak, kağıttan yapılmış el ürünü kalemlikleri toplamak, sabah sayımlarını baskına çevirip odaları talan etmek, itiraz edenleri ‘süngerli oda’ adı verilen hücreye koymak...

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde kalan tutukluların ortak mektubu üzerine harekete geçen avukatlar dün Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’nda suç duyurusunda bulundu. Cezaevi Müdürü Haydar Ali Ak hakkında ‘işkence, hakaret, darp, görevi kötüye kullanma’ iddialarıyla yapılan suç duyurusunda, 6 Mayıs 2010-15 Temmuz 2011 arasındaki 25 vakaya yer verildi. Suç duyurusundaki iddialardan bazıları şöyle:

6 Mayıs 2010: Sabah sayımında Haydar Ali Ak’ın gözetiminde bir grup gardiyan üç hücredeki tutukluları darp etti. Sayım yerine arama işlemi yapıldı. Fehmi Karaman isimli tutuklu yaralandı. Tutuklulara hücre cezası verildi.

25 Haziran: Kağıttan yapılan el ürünü kalemliğe Ak el koydu. Buna itiraz eden Hüseyin Karaoğlan adlı tutukluya ‘memura karşı gelmek’ten beş gün tke kişilik hücre cezası verildi.

23 Eylül : Televizyon masasını yükseltmek için kullanılan çekpas sopalarına el konuldu, itiraz edenlere ceza verildi.

24 Eylül: Aynı hücredeki ‘mühürsüz’ kitaplara el konuldu. İtiraz edenlere disiplin cezası... İki battaniyeye ‘fazla’ denilerek alındı. Tutuklu Turar Solak, “Battaniye idarece verildi” diye itirazda bulununca beş gün tek kişilik hücreye konuldu. Su petlerine ‘fazla’ diye el kondu.

‘Günaydın’ demeyince...
8 Ekim: Ak, üç tutukluya, “Buraya 40 kişi yığdırtmayın” dedi. Not, kitap ve eşyalara el kondu, disiplin cezası verildi.

13 Ekim: Sayımda Ak, tutuklu Muzaffer Öztürk’e “Günaydın” dedi. Öztürk ise “Arkadaşlarımıza saldıran, işkence yapana günaydın demem” deyince Ak, “Sen teröristsin” diye karşılık verdi. Öztürk’e disiplin cezası...

15 Ekim: Hücreler arasında kullanılan iletişim toplarını (üzerine yazılar yazılıp top haline getirilerek havalandırma boşluğunda koğuştan koğuşa fırlatılan kağıtlar) gerekçe gösterilerek arama yapılacağı söylendi. İtiraz eden iki tutuklu zorla havalandırmaya çıkarıldı, Mürtaza Dağ ise Ak tarafından dövüldü. Ak, “Gece 3’te basarım, kimse bana bir şey diyemez, istediğimi yaparım. Mürtaza Dağ senin ismini çok duyuyorum, seni gebertirim” dedi.

24 Kasım: Üç tutuklu, ani aramaya itiraz edince darp edildi ve hücreleri talan edildi. Aynı gün ‘kapılara vurduğu’ gerekçesiyle Hüseyin Uzundağ süngerli hücreye atıldı, Murat Aktaş dövüldü.

1 Aralık: “Kapılara vuruluyor” diye Bektaş Karaman darp edildi ve süngerli hücreye atıldı. İşkenceler sonucu Karaman, kan işedi ve daha sonra kendisine disiplin cezası verildi.

2 Aralık: Sayım sonrası radyo, meyve bıçağı, radyo kulaklığı ve radyo antenleri alındı ve disiplin cezası verildi. Aynı gün C-94’daki ani aramada Şehmuz Avcı adlı tutuklunun kolu kırıldı.

8 Ocak 2011: Sayımda Faruk Erdoğan darp edildi, radyo ve kulaklık kablosuna el konuldu ve iki gün hücre cezası verildi. Aynı gün Aligül Alkaya, Müdür Ak tarafından darp edildi, bir gün de hücre cezası verildi.

13 Ocak: Kaan Nakay’ın panosundaki resimlere el konuldu.

1 Şubat: Müdür Ak, sloganlarla protesto edildi. Hepsine birer gün tek kişilik hücre cezası verildi.

30 Haziran: Sayımda tutuklu Özcan Bayram darp edildi, panodaki resimlerine, çekpas sapına ve dergilerine el konuldu. Zorla sürgerli hücrede tutuldu. Altı gün hücre ve bir ay ziyaret yasağı aldı.

14 Temmuz: Disiplin soruşturması için ifadeye giden Özcan Bayram, tokatlandı. Bir gün hücre ve 1 ay ziyaret yasağı verildi.

15 Temmuz: Hakan Karabey, Ak’ın emri üzerine altı saat süngerli hücrede kaldı ve bizzat Ak tarafından yumruklandı. Karabey, açılan soruşturma sonucunda, sekiz gün hücre, bir ay da iletişim yasağı aldı.

Cezaevi Müdür Haydar Ali Ak, 657 sayısı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olduğundan herhangi bir açıklama yapamayacağını veya görüş veremeyeceğini ifade etti.