'Tekirdağ' son bir haftada iki kere arızalanmış

'Tekirdağ' son bir haftada iki kere arızalanmış
'Tekirdağ' son bir haftada iki kere arızalanmış
Amsterdam'da düşen uçak gün önce pist başından dönmüş

 

TEKIRDAĞ UÇAĞI AMSTERDAM'DA DÜŞTÜ HABERİ İÇİN TIKLAYIN


MURAT ÇAKIR


İSTANBUL - Amsterdam'da düşen THY'nin Boeing 737-800 tipi "Tekirdağ" uçağının son bir haftada iki ayrı arıza nedeniyle bakıma alındığı ortaya çıktı. Uçağın kazadan iki gün önce uçağın pist başından döndüğü öğrenildi.


PİLOTLAR "FLAP ARIZASI" RAPOR ETTİ


İlk arıza, 18 Şubat'ta meydana geldi. Pilotlar uçuş sonrasında hazırladıkları raporda uçağın kanatların yüzeyini artırarak havada düşük hızlarda tutunmalarını sağlayan "flap"larında arıza tespit edildi. Bunun üzerine Tekirdağ uçağı, Atatürk Havalimanı 'daki THY Teknik hangarına alınarak sistemler kontrol edildi. Arızası giderildi.


BİR HAFTADA İKİNCİ ARIZA


Bir hafta içindeki ikinci arıza ise kazadan tam iki gün önce meydana geldi. "Master Caution" olarak adlandırılan ve sistemleri kontrol eden ışık, Tekirdağ uçağı kalkış için pist başına geldiğinde yandı.
Pilotlar seferi iptal ederek geri döndü. Bu arızanın da ilerleyen saatlerde giderildiği öğrenildi.


UÇAĞIN SON BAKIMI 22 ARALIK'TA YAPILDI

Kaza sonrasında açıklama yapan THY yetkilileri, uçakta bakım sorunun olmadığını, en son periyodik bakımın ise 22 Aralık 2008'de yapıldığını açıklamıştı.Uçakların CFM56 tipi motorlarının büyük bakımları geçtiğimiz aylarda gerçekleştirildiği öğrenildi. TC-JGE tescil işaretli uçağın 07.55'te Amsterdam uçuşu öncesinde bir gün önce 23.25'te Şam'a gitmek üzere havalandığı ve tekrar İstanbul'a olay günü 05.57'de indiği ortaya çıktı. (dha)