@ismailsaymaz

Tekme atana değil yiyene dava

Tekme atana değil yiyene dava
Tekme atana değil yiyene dava
Taksim'de polis tarafından tekmelenerek dövüldüklerini öne süren üç genç yargılanıyor. Dayak anı kameraya yansırken polislere dava açılmadı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İddiaya göre üç genç Taksim’de polislerce elleri kelepçeli halde dövülürken olay kameralara yansımasına rağmen polislere dava açılmadı. Üç genç ise ‘polise hakaret ve kasten yaralama’ suçundan yargılanıyor.
Şırnaklı üç arkadaş 35 yaşındaki Mervan Kurt, 31 yaşındaki Ahmet Usal ve 24 yaşındaki Murat Şalcı geçen yıl 6 Haziran’da İstiklal Caddesi’nde eğlenip alkol aldılar. Gece saat 02.00 sularında caddede yürürken Murat Şalcı ile bir grup arasında tartışma çıktı. Tartışmaya Güven Timleri müdahale etti. Üç arkadaştan Ahmet Usal’ın 8 Haziran’daki ifadesine göre, on kadar sivil polis tarafından dövüldüler:
“Beş kişi birden vurmaya başladı. Biri saçımdan tutarak yüzüme, ikisi göğüs kafesime, biri ayağıyla enseme vuruyordu. 150 metre ilerideki karanlık ara sokağa götürdüler. Orada dört şahıs vücudumun her yerine tekme tokat vurdu, yerde sürükledi. Silopili olduğumu söyleyince küfrettiler. Hastaneden sonra Taksim Polis Merkezi’ne götürdüler, dördüncü katta beni dövdüler. Bizi suçlu göstermek için ‘Polisin telsizini niye kırdın’ diye ifademizi aldılar.”
Mervan Kurt da polislerden dayak yediğini anlattı. Taksim İlkyardım Hastanesi’ne götürülen Murat Şalcı’nın beyin kanaması geçirdiği saptandı. Şalcı’nın yüzünde, vücudunun çeşitli noktalarında darp izleri belirlendi. İstanbul Adli Tıp Şubesi’nin 8 Haziran tarihli raporunda da Ahmet Usal ve Mervan Kurt’ta darp izleri tespit edildi.
Polis Murat Turan, Levent Karadeniz, Burak Mugul ve Erdem Ata’nın olaydan bir saat sonra hazırladıkları tutanakta ise üç gencin kendilerine yumruklarla saldırıp küfrettiği öne sürülürken, “Murat Şalcı kafasını yere vurmaya ve kendisine zarar vermeye başladı” denildi.
Tutanak üzerine üç gence ‘hakaret ve kasten yaralama’ suçlarından dava açıldı. Buna karşın, üç gencin şikâyetine ilişkin soruşturma , 11 ay geçtiği ve dosyada bir MOBESE kamerası kaydı bulunduğu halde davaya dönüşmedi.