@ismailsaymaz

Tekme atana değil yiyene dava

Tekme atana değil yiyene dava
Tekme atana değil yiyene dava
Taksim'de polis tarafından tekmelenerek dövüldüklerini öne süren üç genç yargılanıyor. Dayak anı kameraya yansırken polislere dava açılmadı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İddiaya göre üç genç Taksim’de polislerce elleri kelepçeli halde dövülürken olay kameralara yansımasına rağmen polislere dava açılmadı. Üç genç ise ‘polise hakaret ve kasten yaralama’ suçundan yargılanıyor.
Şırnaklı üç arkadaş 35 yaşındaki Mervan Kurt, 31 yaşındaki Ahmet Usal ve 24 yaşındaki Murat Şalcı geçen yıl 6 Haziran’da İstiklal Caddesi’nde eğlenip alkol aldılar. Gece saat 02.00 sularında caddede yürürken Murat Şalcı ile bir grup arasında tartışma çıktı. Tartışmaya Güven Timleri müdahale etti. Üç arkadaştan Ahmet Usal’ın 8 Haziran’daki ifadesine göre, on kadar sivil polis tarafından dövüldüler:
“Beş kişi birden vurmaya başladı. Biri saçımdan tutarak yüzüme, ikisi göğüs kafesime, biri ayağıyla enseme vuruyordu. 150 metre ilerideki karanlık ara sokağa götürdüler. Orada dört şahıs vücudumun her yerine tekme tokat vurdu, yerde sürükledi. Silopili olduğumu söyleyince küfrettiler. Hastaneden sonra Taksim Polis Merkezi’ne götürdüler, dördüncü katta beni dövdüler. Bizi suçlu göstermek için ‘Polisin telsizini niye kırdın’ diye ifademizi aldılar.”
Mervan Kurt da polislerden dayak yediğini anlattı. Taksim İlkyardım Hastanesi’ne götürülen Murat Şalcı’nın beyin kanaması geçirdiği saptandı. Şalcı’nın yüzünde, vücudunun çeşitli noktalarında darp izleri belirlendi. İstanbul Adli Tıp Şubesi’nin 8 Haziran tarihli raporunda da Ahmet Usal ve Mervan Kurt’ta darp izleri tespit edildi.
Polis Murat Turan, Levent Karadeniz, Burak Mugul ve Erdem Ata’nın olaydan bir saat sonra hazırladıkları tutanakta ise üç gencin kendilerine yumruklarla saldırıp küfrettiği öne sürülürken, “Murat Şalcı kafasını yere vurmaya ve kendisine zarar vermeye başladı” denildi.
Tutanak üzerine üç gence ‘hakaret ve kasten yaralama’ suçlarından dava açıldı. Buna karşın, üç gencin şikâyetine ilişkin soruşturma , 11 ay geçtiği ve dosyada bir MOBESE kamerası kaydı bulunduğu halde davaya dönüşmedi.


  http://www.radikal.com.tr/113410611341065

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  türkiyede adalet. - sktk60

  bana göre mobese kamera kayıtları CMUK yasasına göre somut delil değil soyut delillerdir bu yüzden delil sayılamıyacağına göre polislerin beraatlerine nasıl ama türkiyede hakimler böyle kararlar verebilirler bunlara alşın burası türkiye yok öyle.

  devletin dayak atma yetkisi... - lastikordek

  başbakan kendi oluşturduğu polis ordusuna her türlü hakkı tanıyor. ortada yasa varmış kimin umrunda. enteresan tarafı savcıların ve hakimlerin özellikle polis şiddeti konusunda vatandaşın hakkına sahip çıkmaması. aksine mağdur olanı mağrurun baskısıyla tekrar cezalandırmayı seçmesi bu kurumlar arasında koordinasyonu bizzat hükümetin yapması sanırım anayasa ve uluslararası anlaşmalarda bilmem kaç tane yasayı ve hak ihlalini teşvik etmesi durumuna ne denir. tam bir diktatörlük. aşağısı değil. diktatörlüğü inşa ettiği devlet şiddetinden belli değil mi? idam etmiyor ama yaşadığına pişman ediyor vatandaşı. peki orada devletin eliyle insanlara şiddet yapan polis ve onu aklayan yargı mensupları ne işe yarıyor. türkiye bir hukuk devleti değildir. türkiye bir demokrasi ülkesi değildir. türkiyede hükümetin başını tuttuğu bir kesim kamu kaynaklarını kullanarak demokrasinin gelişimini engellemektedir. aha da budur türkiye. evvelden de böyleydi ama en azından yanlış hesap bağdattan dönüyordu. şimdi o da olmuyor. parlementer sistemi bu hale getiren birisini tutup da başkan yaparsa bu insanlar, ne halleri varsa görsünler demek kalıyor.

  1980 LİBYA ÇAĞRIŞIMI - pispor

  bir türk vatandaşı Tripolide yaya kaldırımda yürürken bir Libyalı arabası ile çarpıp arkadaşımın bacağını kırdı,Polis ve mahkeme benim arkadaşı suçlu buldu.ceza ödedi çalıştığımız şirket.nedeni ise mahkeme demiş ki suçlu türk eğer o türkiyeden buraya gelmeseydi Libyalı ona çarpmazdı.33 yıl sonra Modern Türkiye

  şerefli yargımız - A.D

  ve şerefli türk polisi.maalesef bütün tarihimiz birbirinin aynı haberlerle dolu.peki şerefli halkımızın umurundamı bütün bunlar.erdoğan tayyip celebinin dediği ğibi halkımız fıransız bu konulara.fakat cumhuriyet rejimini ve nazi rejimini incelerseniz müthiş benzerlik içinde ve her geçen gün dahada artıyor bu benzerlik.fakat halkımız için herşey gayet normal.türkiyede hayat çok tatlı.hergün böyle haberler duymamıza rağmen gayet normal karşılyor sevgili halkımız.baksanıza insanlar parçalanarak ölüyor hemen arefesinde başbakan a.b.d de şen sakrak.herşey normal gülüyor eğleniyor.ve sevgili halkımızı bir taraftan sevgili polisimiz tarafından okşanıyor.ama herşey normal.yargımız,demokrasimiz vede halkımız.

  Görüntü - Güçdengesi

  Bence başbakan RTE a göndermek lazım görüntüleri, daha önce seyrettiği roboski heron görüntüleriyle karşılaştırsın belki burdaki kameradada anlaşılmıyordu ne oldukları sivilmi değilmi silahlımı değilmi...