'Tekmeci' hapiste

Emniyet Genel Müdürlüğü, Avcılar'da parkta polisin tekmesiyle ölen Feyzullah Ete için iki müfettiş görevlendirdi. İstanbul polisinin açıklaması: "Ete ve arkadaşı içip nara atıyordu, arbedede Ete düştü, kalkamadı." Polis A.M. tutuklanırken, ön otopsi raporu geldi: Alkol ve uyuşturucu yok.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Feyzullah Ete'yi göğsüne tekme atarak öldüren polis Ali M. tutuklanırken iddialara göre bu tekme, ilk vukuatı değildi. Daha önce de çok kişiyi dövmüştü. Hatta gezdiği sivil polis aracının plakasına atfen mahallede 'HIY' korkusu yayılmıştı. Ete'nin ön otopsi raporunda ise göğsünün altında beş santimetrelik darp izi olduğu, kanında alkol ve uyuşturucu çıkmadığı belirtildi.
Ete'nin, Avcılar'ın Üniversite Mahallesi'ndeki evinde yas, öldüğü küçük parkta ise yanıt aranan sorular vardı. Öldüğü parktan, oturduğu apartman görünüyordu. Dört yaşındaki kızı Dilara, akrabasının omzunda ağlayan annesinin eteğini çekip, "Babama gidelim" dedi. Annesinin ağlama sesi arttı. Feyzullah Ete'nin annesi, feryat etti: "Bizden ne istedi? Katil cezasını çeksin."
Ağabeyi Adil Ete polisin iddialarına tepkiliydi: "Sara hastası olduğu yalan. Kardeşimin, hiçbir hastalığı yoktu. Sadece bir dönem uyuşturucu hap kullandı, sonra bıraktı" dedi. 80 yaşındaki baba İsmail Ete, az bildiği Türkçeyle sadece "Kimseye kötülüğümüz dokunmadı. Bize bunu neden yaptılar" diyebildi.
Parkta ise öldürüldüğü sırada Ete'nin yanında olan Ali Oturakçı, gazetecilere olayı anlatıyordu. "Burada duruyorduk. Sadece ikişer bira almıştık. Birincisini daha bitirmemiştik. Üç sivil polis geldi. Biri bana yumruk attı. 'Sadece neden vuruyorsun?' dedim. Bağırdı, çağırdı. Kaldırımda duruyordu. Feyzullah'ın göğsüne tekme attı. Feyzullah düştü. Hiç hareket etmedi. Polise hiç karşı koymadık. Zaten arkadaşım çok sakin biriydi."
Ete'nin patronu Ufuk Çelik ise "Bu çocuk iki yıldır düzenli olarak uyuşturucu kullanmadığına dair rapor alıyordu. Son olarak cuma günü bana hastaneye gidip heyet raporu alacağını söylemişti. 'Allah'a şükür kurtuldum, bu zehirden abi' demişti" diye konuştu.
Mahallenin gençleri ise Ali M.'nin tek kurbanının Ete olmadığını, 'HIY korkusu'ndan bahsederek ortaya koydu. Cihan Yılmaz, "Üç gün önce bu polis bizi de dövdü" dedi: "Biz bu mahallenin insanlarıyız. Çoğumuz, esnaf. Üç gün önce parkta oturduk. Yalan yok; bira içiyorduk. HIY geldi. Görsek kaçardık..."
Gazetecilerin anlamadığını fark edip açıkladı: "Biz 'HIY' diyoruz bu polislere. Burada herkes bilir, plakalarını. 'HIY geliyor' dedin mi herkes kaçar. Kimlikleri istediler, verdik. Ali M., tekme tokat saldırdı. İkimizi yumrukladı. Hatta biri silahını çekti. Ellerinde biber gazı da vardı. Dövdükten sonra gittiler."
HIY ekibi geçen yaz göreve başlamıştı.
Ete'nin kardeşi Reşat Ete de bu polislerce pek çok arkadaşlarının dövüldüğünü söyledi.
12 yıllık polis memuru Ali M., önceki gece önce serbest bırakıldı daha sonra 'Kasten yaralama sonucu ölüme sebebiyet vermek'ten tutuklandı. Feyzullan Ete'nin ön otopsi raporunda ise tekmenin izi vardı. Sol göğsünün altında beş santimetrelik bir darp izi bulunduğu, Ete'nin kanında alkol ve uyuşturucu bulunmadığı raporda anlatıldı.