Tekmeyle öldüren polis üç yıl dört ay yatacak

Tekmeyle öldüren polis üç yıl dört ay yatacak
Tekmeyle öldüren polis üç yıl dört ay yatacak

Feyzullah Ete öldüğünde iki yaşında olan kızı Burcu bugün dört yaşında. Annesiyle birlikte davanın karar duruşmasına geldi. Fotoğraf: FATiH TEKCAN / aa

Avcılar'da parkta oturan Feyzullah Ete'yi göğsüne tekme atarak öldüren polise 'tahrik' indirimi yaparak beş yıl hapis cezası verildi. Bir yıl tutuklu kalan polis iki yıl dört ay daha hapis yatacak

İSTANBUL - Avcılar’da bir parkta tartıştığı Feyzullah Ete’ye tekme atarak ölümüne sebebiyet vermekle suçlanan polis memuru Ali Mutlu, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararı verirken ‘tahrik’ indirimi yaptı. Ete ailesinin avukatı karara tepki göstererek, “Yazıktır. Hâkimler, cezadaki indirim haklarını cömertçe kullandılar” dedi.
Ete’nin yaşamını yitirdiği olay 21 Kasım 2007’de meydana geldi. İki çocuk babası Ete, arkadaşı Ali Oturakçı ile vakit geçirmek için evlerinin yakınındaki Piyade Komando Onbaşı Hakan Kuyucu Parkı’nda oturup bira içiyorlardı. Saat 20.30 sıralarında Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden üç sivil polis kimliklerini aldı. Aralarında tartışma çıktı. Sanık polis Ali Mutlu Ete’nin göğsüne tekme attı. Yere yıkılan Ete, ekip otosuyla Avcılar Hospital’a götürüldü. 26 yaşındaki Ete, hastanede ölürken, 12 yıllık polis Ali Mutlu, önce serbest bırakıldı, daha sonra ‘Kasten yaralama sonucu ölüme sebebiyet vermek’ten tutuklandı. 

Bir yıl tutuklu kaldı
Mutlu, yaklaşık bir yıl tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İddianamede Ete’nin arkadaşı Oturakçı’ysa ‘görevli memura mukavemet’ suçuyla sanıktı.
Ete’nin ölümüyle ilgili rapor da tartışmalıydı. Ete’yi ilk gören Özel Avcılar Hospital’deki sağlık memuru Serdar Başaran’dı. Olaydan beş gün sonra savcılığa “Sol göğüs meme alt ucunda kızarıklık şeklinde hafif iz vardı. Bu izi gördüğümden eminim. Sonra doktor arkadaşlar da gördü. Çakma denilen ‘defible’ işlemini yaptık. İşlemi yaparken izin yanına ve üstüne yapmak zorunda kaldık. Saatler ilerledikçe bu bölgedeki izler çoğaldı” diye ifade verdi. Doktor Mahmut Tufan’sa “Gittiğimde defibrilatör aletini kullanıp kullanmadıklarını bilmiyorum. Kullanılsa bile izi hemen çıkmaz...” dedi. Adli Tıp raporunda Ete’nin göğsündeki izin elektroşok aletinden oluştuğu belirtilse de iddianamede, Ete’nin ilk muayenesini yapan hastane görevlilerinin, göğüs bölgesinde yeniden canlandırma işlemi yapılmadan kızarıklık gördükleri beyanında bulundukları vurgulandı.

‘12 yıl hapsi isteniyordu’
Sanık Mutlu’nun ‘Yaralama sonucu ölüme sebebiyet vermek’ten 8 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın karar duruşması dün Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ete ailesi ve sanık Mutlu duruşmada hazır bulundu. Sanık avukatları Mutlu’nun maktule hiçbir etkili eylemde bulunmadığını öne sürdü. Ete ailesinin avukatı Murat Nas ise sanığın ‘kasten adam öldürmek’ ten cezalandırılmasını talep etti.
Verilen aranın ardından davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, müşteki sanık Oturakçı’nın ‘görevli memura mukavemet’ suçundan beraatını kararlaştırdı. Sanık polis memuru Mutlu’ya ise Oturakçı’ya yönelik yaralama eyleminden dolayı dört ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, bu cezayı açıklamayı erteleyerek, Mutlu’nun beş yıl denetim süresine tabi tutulmasını kararlaştırdı. Mahkeme heyeti, Feyzullah Ete’ye yönelik ‘yaralama sonucu ölüme sebebiyet vermek’ suçundan ‘tahrik ve kamu görevlisi olmasını da dikkate alarak’ Mutlu’ya beş yıl hapis cezası verdi. Bir yıl tutuklu yargılanan Mutlu’nun cezası onanırsa İnfaz Yasası gereği yaklaşık iki buçuk yıl cezaevinde kalacak.
Avukat Murat Nas, duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kararı Yargıtay’da temyiz edeceklerini belirterek, “Yazıktır. Hâkimler, cezadaki indirim haklarını çok cömertçe kullandılar” diye konuştu. (Radikal)