Tekne atıkları online takip edilebilecek

Tekne atıkları online takip edilebilecek
Tekne atıkları online takip edilebilecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan ve tekne atıklarının etkin yönetiminin ve takibinin sağlanması amaçlanan Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi'nin online takibinin denemesi yapıldı

MUĞLA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2011 yılında başlatılan Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi kapsamında ilk online uygulaması Fethiye'de yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Deniz Ticaret Odası ile işbirliği halinde uygulamaya koyduğu sistem kapsamında Fethiye Limanı'nda bağlı bir teknenin atık su deşarjı yapılarak, online takibi başlatıldı.

Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi'nin teknelerden denize atık su deşarjını önlemek amacıyla başlatıldığını söyledi.

Sistemde, teknelerin limana yaklaştığı zaman kartını okutarak evsel atıklarını şehir kanalizasyonuna aktaracağını belirten Arıkan, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, online sistemden anında hangi tekneden nerede atık verildiğini takip edebilecek. Teknelerin atıklarını boşaltmalarını liman işletmesi, Sahil Güvenlik ve liman başkanlığı da takip sistemi sayesinde anında görebilecek" dedi.

Sistem sayesinde Sahil Güvenlik ekiplerinin tekneleri durdurup atığını kontrol etmesine gerek kalmayacağını vurgulayan Arıkan, "Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi ile denize kaçak atık su bırakılamayacak. Limanımızda kirlilik var. Bu sistemle kirliliğin önüne geçeceğiz" diye konuştu.

Arıkan, sistem kapsamında Fethiye'de 24, Göcek'te ise 10 ünite ile atıkların şehir kanalizasyonunda aktarıldığını, ilerleyen yıllarda Fethiye ve Türkiye kıyılarının tamamında aynı sistemin devreye gireceğini kaydetti.(aa)