Tekne faciası davasında 2 sanığa hapis

Tekne faciası davasında 2 sanığa hapis
Tekne faciası davasında 2 sanığa hapis
İstanbul Boğazı'nda kasım ayında Afgan mültecileri taşıyan teknenin batması sonucu 13'ü çocuk 27 mülteci yaşamını yitirmişti. Davayı karara bağlayan mahkeme 3 sanığı mahkum etti.

RADİKAL - Rumel Feneri açıklarında Kasım ayında meydana gelen ve 13'ü çocuk 27 göçmenin öldüğü tekne faciasına ilişkin biri firari 4 sanık hakkında açılan dava karara bağlandı. Firari sanık Murteza Haşimi'nin dosyasının ayrılmasına karar veren mahkeme heyeti, "Göçmen kaçakçılığı" ve "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçlarından dolayı tutuklu sanıklardan Kerem Senayi Çakan'a 19 yıl 7 ay, Serkan Uyar ile Doğan Odacıoğlu'na da 16 yıl 3 ay 25 gün hapis cezası verdi.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 4. duruşmasına tutuklu sanıklar Serkan Uyar, Kerem Senayi Çakan ve Doğan Odacıoğlu ile avukatları katıldı. Sanıkların aileleri de duruşmayı izlemek için salonda yerini aldı.

"MÜVEKKİLİM BU OLAYDA TABİRİ CAİZSE ZURNANIN SON DELİĞİDİR"

Mahkeme heyeti ilk olarak savunma yapmaları için sanık avukatlarına söz verdi. Sanıklardan Kerem Senayi Çakan'ın avukatı, müvekilinin "Göçmen kaçakçılığı" suçuna iştirak etmediğini ileri sürerek, "Müvekkilim bu olayda tabiri caizse zurnanın son deliğidir. Ne teknenin satışında, ne bakımında, ne de yolcuların bulunmasında yer aldı. Sadece teknenin satın alınmasında komisyon alarak komik bir miktar parayı aralarında paylaşmışlardır" dedi.

Diğer sanık avukatları da müvekkillerinin göçmen kaçakçılığı yapmadıklarını, sadece teknenin satışından komisyon kazanmak için bu işe giriştiklerini savunarak, beraatlerini talep etti.
Mahkeme Başkanı'nın son sözlerini sorması üzerine, sanıklar Kerem Senayi Çakan, Serkan Uyar ve Doğan Odacıoğlu bu işe sadece komisyon almak için bulaştıklarını ifade ederek, beraatlerini istediler.

3 SANIĞA HAPİS...

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti kararını açıkladı. Kararda, 3 sanığın da olay tarihinde "Göçmen kaçakçılığı" suçunu işlediklerinin sabit olduğu belirtildi.
Mahkeme, bu suçtan dolayı sanıklardan Kerem Senayi Çakan'a, suçun işlenişinde üstlendiği rolü de dikkate alarak 8 yıl 4 ay, "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan da 11 yıl 3 ay olmak üzere toplam 19 yıl 7 ay hapis cezası verdi.
Serkan Uysal ile Doğan Odacıoğlu'na ise "Göçmen kaçakçılığı" suçundan 6 yıl 11 ay 10 gün, "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan da 9 yıl 4 ay 15 gün olmak üzere toplam 16 yıl 3 ay 25 gün hapis cezası verildi.

İDDİANAMEDE MÜEBBET, MÜTALAADA 34,5 YIL HAPİS İSTENDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, tekne kazasında 27 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin ise bulunamadığı kaydedilmişti. Soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Afgan asıllı firari Mürteza Haşimi ile Serkan Uyar, Doğan Odacıoğlu ve Kerem Senayi Çakan davada "şüpheli" sıfatıyla yer almıştı.

Kaybolan 9 kişi hakkındaki dosyanın ayrıldığı belirtilen iddianamede, kazada hayatını kaybedenlerden 13'ünün çocuk olduğu, bu 13 çocuk için 4 sanığın "olası kastla ölüme sebebiyet vermek" suçundan ayrı ayrı müebbet hapis cezası ile cezalandırılması talep edilmişti.
Ölen 14 kişi için de 4 sanığın "Olası kastla ölüme sebebiyet vermek" suçundan 280 yıldan 350 yıla kadar hapsi öngörülmüştü. "Göçmen kaçakçılığı" suçundan da 4,5 yıldan 12'şer yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenmişti.
Mütalaada ise söz konusu teknenin kasıtlı suçun işlenmesine tahsis edilip bu suçta kullanıldığı ifade edilerek, 3 tutuklu sanık hakkında "Göçmen kaçakçılığı" ve "Birden fazla insanı bilinçli taksirle öldürmek" suçundan ayrı ayrı 7,5 yıldan 34,5 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.
DHA-Ümit TÜRK